NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polské filmy na festivalu Febiofest 2007

V rámci letošního Febiofest bude promítnuto 5 nových polských filmů („Wszyscy jesteśmy Chrystusami“, „Czeka na nas świat“, „Jasminum“, „Z odzysku“ a „Co słonko widziało“) a jedna klasika – „Wesele“ Andrzeja Wajdy. Hostem z Polska bude Marek Koterski („Wszyscy jesteśmy Chrystusami“), s nímž se můžete setkat i 28.3. v Polském institutu. Všechny filmy budou promítnuty v Multikině Village Cinemas Anděl, Radlická 3179/1E, Praha 5.

 

 

Každý z nás je Kristus (Wszyscy jesteśmy Chrystusami), 2006, 107 min

Režie: Marek Koterski
Hrají: Marek Kondrat, Andrzej Chyra, Michał Koterski, Małgorzata Bogdańska, Janina Traczykówna

Scénář: Marek Koterski
Kamera: Edward Kłosiński
Střih: Ewa Smal
Hudba: Jerzy Satanowski

Původní znění: polsky, anglické titulky
 

Otec, Adam Miauczyński, je kulturolog a vyléčený alkoholik. Syn se mu svěřuje, že v době, kdy pil, si přál jeho smrt a přemýšlel o tom, že ho zabije. Vypráví, jak k tomu došlo, co si pamatuje z jejich společného života - otcovo pití a s ním spojené pocity strachu a hanby. Zároveň s bolestnými synovými vzpomínkami se v Adamovi začínají ozývat vlastní vzpomínky. Jeho otec také pil, Adam se ho bál a styděl se za něj. A jako chlapec si přísahal, že takový strach a hanbu nikdy svému synovi nezpůsobí. A přesto…

 

Marek Kondrat je filmový, divadelní a televizní režisér, dramatik a scenárista. Vedle polonistiky na vratislavské univerzitě vystudoval dějiny umění a malířství a filmovou režii na Vysoké filmové, televizní a divadelní škole v Lodži (1977). Je autorem literární povídky o smrti herce Zbigniewa Cybulského „Nabrat dlaní“. Mezi jeho nejznámější hrané filmy patří debut „Blázinec“ (Dom wariatów, 1984), „Vnitřní život“ (Życie wewnętrzne, 1987), „Porno“ (1989) a „Den cvoka“ (Dzień świra, 2002). Režíruje výhradně podle vlastních scénářů.

 

 

Čeká na nás svět (Czeka na nas świat), 2006, 91 min.

Režie: Robert Krzempek
Hrají: Sebastian Pawlak, Jadwiga Lesiak, Bartosz Żukowski, Cezary Żak, Jerzy Trela, Elżbieta Okupska

Scénář: Robert Krzempek
Kamera: Adam Nocoń
Střih: Aleksandra Gruziel, Robert Krzempek
Hudba: Czarna Dziura, Tomasz Jarczyk, Przemysław Witkowicz

Původní znění: polsky, anglické titulky
 

Devětatřicetiletý starý mládenec Fazi žije sám v garsonce na kraji města. Už léta ho živí jeho matka, která mu každý měsíc dává polovinu svého důchodu. Jednoho dne se však stane katastrofa: listonoš, který roznáší důchody, s penězi uteče. Matka nemůže Fazimu pravidelnou částku dát. A navíc musí odjet na několikatýdenní léčení do sanatoria. Fazi zůstává sám s kouskem chleba, kečupem v ledničce a dvěma zlotými v kapse. Jak si poradí ve světě životního zápolení, ve kterém vládnou pravidla, jež se v ničem nepodobají matčině péči?

 

Robert Krzempek je scenárista, režisér, absolvent politologie na Varšavské univerzitě a režie na Slezské univerzitě v Katovicích. V roce 2004 zvítězil v polském kole mezinárodní scenáristické soutěže o Hartley-Merrill Prize. Snímek Čeká na nás svět (2006) je jeho celovečerní hraný debut.

 


Co slunko vidělo (Co słonko widziało), 2006, 108 min.

Režie: Michał Rosa

Hrají: Krzysztof Stroiński, Dominika Kuźniak, Damian Hryniewicz, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Kinga Preis, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jan Prochyra, Jan Machulski, Rafał Maćkowiak, Andrzej Mastalerz

Scénář: Michał Rosa
Kamera: Andrzej Szulkowski
Střih: Krzysztof Szpetmański
Hudba: Mateusz Pospieszalski

 

Původní znění: polsky, anglické titulky


Horké léto, velké město a v něm trojice lidí, kteří se blíže neznají: malý Sebastian, teenagerka Marta a padesátník Józef. Každý z nich musí rychle získat nevelkou, ale v daném okamžiku nedosažitelnou peněžní částku. Tři souběžné, prolínající se příběhy o lidech, kteří odhodlaně zápasí se starostmi všedního dne a snaží se neztratit důstojnost, změnit svůj život a zachovat si své sny. Příběhy Sebastiana, Marty a Józefa nejsou autentické, ale scénář vznikal na základě zpráv vyčtených z novin, vyprávění, policejních hlášení a hovorů, které scénárista vyslechl.

 


Jasminum (Jasminum), 2006, 115 min.

Režie: Jan Jakub Kolski
Hrají: Adam Ferency, Grażyna Błęcka-Kolska, Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Monika Dryl

Scénář: Jan Jakub Kolski
Kamera: Krzysztof Ptak
Střih: Witold Chomiński
Hudba: Zygmunt Konieczny

Původní znění: polsky, anglické titulky


Komedie se špetkou hořkosti. Děj se odehrává v městečku Jaśminó, v klášteru řádu kamaldulů, v jehož zdech slouží Bohu pět řeholníků: převor otec Kleofáš, bratři Zdravíčko, Švestka, Střemcha a Třešeň. Poslední tři jmenovaní mniši voní, jeden po švestkách, druhý jako střemcha a třetí po třešních. Jednoho dne se v klášteře objeví atraktivní žena s malou dcerkou. Na objednávku církve má zrestaurovat klášterní obrazy. Přes den pracuje na obrazech, ale po večerech se na půdě oddává podivným praktikám: vytahuje z kufru lahvičky s vonnými oleji, odměrky, pipety, destilační baňky, aby začala provádět alchymistické experimenty.

 

Jan Jakub Kolski je absolvent fakulty kamery na Vysoké filmové, televizní a divadelní škole v Lodži (1985), pracuje jako režisér hraných a dokumentárních filmů, scenárista, autor divadelních her, povídek a románů, kameraman, producent. Jeho filmy byly mnohokrát oceněny na festivalech v Polsku i v zahraničí, mj. v Gdyni, Bratislavě, Cottbusu, Tokiu, Moskvě či Terstu. V roce 1995 se stal držitelem prestižní ceny Pas polského časopisu Polityka za „originalitu a znovuobjevení polské provinčnosti“. Od roku 2000 je členem Evropské filmové akademie.Z odpadu (Z odzysku), 2006, 103 min.

Režie: Sławomir Fabicki
Hrají: Antoni Pawlicki, Natalija Vdovina, Jacek Braciak, Michał Filipiak

Scénář: Sławomir Fabicki, Denijal Hasanović, Marek Pruchniewski
Kamera: Bogumił Godfrejów
Střih: Jarosław Kamiński
Hudba: Joanna Napieralska

Původní znění: polsky, anglické titulky


Devatenáctiletý Wojtek, který vyrůstal bez otce, žije ve Slezsku. Zdejší svět je šedivý a uprostřed zkrachovalých dolů a chudých čtvrtí lze jen těžko hledět s nadějí do budoucnosti. Dokonce i láska je tu obtížnější. Chlapec je zamilovaný do ukrajinské imigrantky Katji, která je starší než on a má dítě. Wojtek je ochotný udělat všechno, aby jí zajistil právo na legální pobyt v Polsku. Svět zakázaných boxerských zápasů, drobné kriminality a vymahačů dluhů ho stále silněji obkličuje. Čím více chlapec bojuje o lepší život pro svou dívku a její dítě, tím hlouběji sám klesá.

 

Sławomir Fabicki absolvoval scenáristiku (1995) a režii (2002) na Vysoké filmové, televizní a divadelní škole v Lodži. Od roku 2001 je členem Evropské filmové akademie. Jeho šestadvacetiminutová hraná etuda Mužská záležitost (Męska sprawa, 2001) byla zahrnuta cenami na prestižních festivalech, mj. v Krakově, Moskvě, New Yorku, Mnichově, Edinburghu a Wiesbadenu. Film byl také nominován na Oscara a cenu Evropské filmové akademie. Film Z odpadu (2006) je jeho celovečerní debut.

 

 

Veselka (Wesele), 1973, 102 min.

Režie: Andrzej Wajda

Hrají: Daniel Olbrychski, Gabriela Kownacka, Malgorzata Lorentowicz, Franciszek Pieczka, Mieczyslaw Voit, Emilia Krakowska, Marek Perepeczko, Olgierd Lukaszewicz

Scénář: Andrzej Kijowski
Kamera: Witold Sobocinski
Střih: Halina Prugar-Ketling
Hudba: Czeslaw Niemen, Stanislaw Radwan

Původní znění: polsky, české titulky

 

Film s důrazem na vizuální symboliku vytváří ironický portrét polské společnosti na přelomu 19. a 20. století. Intelektuály a měšťany z Krakova i prosté vesničany, kteří se sešli na vesnické svatbě, s přibývajícím alkoholem začínají pronásledovat přízraky slavných postav polské historie. Postupně tak pomáhají dotvořit bolestný obraz země ve společenském rozkladu, země traumatizované neschopností vymanit se z vlivu cizích mocností.

 

Andrzej Wajda - klasik polské kinematografie, jeden z čelních představitelů tzv. Polské školy. Za německé okupace se zapojil aktivně do odbojového hnutí, po osvobození studoval malířství na Akademii krásných umění v Krakově, odtud přešel na Vysokou filmovou školu v Lodži, kterou absolvoval v roce 1952. Do historie filmu se zapsal svými ranými snímky Kanály (1957) či Popel a démant (1958), které byly stejně politicky kontroverzní jako například pozdější Člověk z mramoru (1977). Jeho filmografii ale dotváří i výpravné historické snímky, stejně jako intimní psychologická dramata.

 


Účast polské kinematografie na přehlídce Febiofest 2007 podpořil Polský institut filmového umění ve Varšavě.


více zde 

19. 03. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147332 návštěv, dnes zatím 120 (5 online).