NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Kino na hranici / Kino na granicy aneb polské a české filmy nad Olší

Další ročník festivalu polských, českých a slovenských filmů Kino na hranici se bude konat od pátku 27. 4. až do čtvrtku 3. 5. v české i polské části Těšína. Letos nás čeká opravdu bohatý program. Největším lákadlem pro Poláky budou určitě adaptace Bohumila Hrabala (od nejstaršího „Fádního odpoledne“ I. Passera až po nejnovější „Obsluhoval jsem anglického krále“ J. Menzela) a retrospektiva tvorby Jana Němce (např. „Mučedníci lásky“, „Noční hovory s matkou“, ale též nejnovější „Toyen“). Pro české diváky je připraveno nahlédnutí do hereckého řemesla Leona Niemczyka, herce, „který hrál ve všech polských filmech“ (např.: „Pociąg“ J. Kawalerowicze, „Nóż w wodzie“ R. Polańského a „Po sezonie“ J. Majewského). Další větší filmový blok je složen z dokumentárních snímků Martina Slivky, slovenského režiséra (např.: „Deti vetra“, „Ikony“, „Voda a práce“).

 

Kromě toho na nás čeká i mnoho nových filmů. Z českých např. „Hezké chvilky bez záruky“ V. Chytilové, „Kupředu levá, kupředu pravá“ L. Jablonské, „Vratné láhve“ J. Svěráka atd. Polsko budou reprezentovat následující snímky: „Wszyscy jesteśmy Chrystusami“ M. Koterského, „Jasminum“ J. J. Kolského, „Braciszek“ A. Barańského atd. A ze slovenských filmů např.: „Martin Slivka - Muž, ktorý sadil stromy“ M. Šulíka, „Pik a Nik“ M. Snopka atd. Jako každý rok se budou pořádat též besedy s režiséry, večerní (resp. noční) koncerty a výstavy.

 

Festival bude zahájen 27. dubna v 19:00 v Divadle Adama Mickiewicze v polském Cieszynie projekcí nového filmu J. Menzela - „Obsluhoval jsem anglického krále“. Druhým místem, kde se budou konat projekce, je kino Central (na české straně). Polské filmy budou opatřeny českými titulky a opačně. Akreditaci je možné rezervovat přímo na www stránkách festivalu nebo koupit až na místě. Stojí 450 Kč/60 zł a umožňují vstup na všechny akce spojené s festivalem. Ubytování doporučuji zařídit na polské straně v „schronisku młodzieżowym“ (1 noc okolo 15 zlotých, tzn. 100 Kč). Na české straně jsou populární dva hotely – Piast a Central, ale jedna noc vyjde na 400 Kč.

 

Těšín je malé, hezké městečko, takže doporučuji i procházku po „obou březích řeky Olše“. Na hraničním přechodu stačí ukázat občanský průkaz.

 

polské stránky festivalu (přehlednější a srozumitelnější)

české stránky festivalu

 -hm-

23. 03. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147157 návštěv, dnes zatím 551 (2 online).