NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Rozhovory T. Torańské (nejen) knižně

Teresa Torańska patří už mnoho let mezi nejvýraznější osobnosti polské žurnalistiky - věnuje se především rozhovorům, které připravuje s maximální pečlivostí a neobvyklou schopností přimět dotazované, aby zapomněli na tradiční recyklované fráze a floskule a zkusili hovořit i o věcech méně příjemných a méně samozřejmých. To vše bez zbytečné touhy po senzaci, bez bulvárních sklonů a s nebývalou znalostí problematiky, o které se rozhodne psát. Dotazovanými nebývají hvězdy showbyznysu, ale politici, intelektuálové a jiní významní představitelé společenského dění. Už dlouhou dobu se Torańska věnuje především rozhovorům s bývalými představiteli komunistického režimu. Za slavný rozhovor s bývalým polským premiérem a prezidentem Wojciechem Jaruzelským, nechvalně proslulým vyhlášením výjimečného stavu v roce 1981, získala Cenu Barbary Łopieńské za nejlepší interview roku 2004. Ačkoli ne vždy se jí podaří přimět své hosty k upřímné odpovědi, způsob, jakým se dokáže ptát, a reakce, jež její slova vyvolávají, dokáží přemýšlivému čtenáři prozradit mnohem více, než se na první pohled může zdát.

 

Tématu komunistické historie Polska věnovala i svou knihu nazvanou Oni (Iskry, Varšava 2004) - ve známém cyklu rozhovorů, jež vznikly ještě za výjimečného stavu, rozmlouvá např. s Edwardem Ochabem (předsedou Státní rady v letech 1964-1968), Stefanem Staszewským (v 50. letech vedoucím tiskového oddělení Ústředního výboru Polské sjednocené dělnické strany), Leonem Kasmanem (dlouholetým šéfredaktorem listu Trybuna Ludu, orgánu Polské sjednocené dělnické strany) či stranickým novinářem Romanem Werfelem. Jistým protipólem se stala kniha My (Most, Varšava 1994), tentokrát věnovaná hlavním postavám hnutí Solidarita.

 

V loňském roce vyšla Terese Torańské nová kniha s názvem Byli (Świat Książki, Varšava 2006), jejímiž "hrdiny" jsou opět polští komunističtí představitelé, mj. již zmíněný Wojciech Jaruzelski, Jerzy Urban (v 80. letech tiskový mluvčí polské vlády, dnes šéfredaktor populárního časopisu Nie), Józef Tejchma (mj. komunistický ministr kultury) nebo horolezec, ale i dlouholetý člen Ústředního výboru Polské sjednocené dělnické strany Michał Jagiełło (ze strany vystoupil po vyhlášení výjimečného stavu). Torańska dnes pracuje v příloze listu Gazeta Wyborcza Duży Format, kde se můžete s jejími rozhovory pravidelně setkat. Nejnověji publikovala interview s Andrzejem Krawczykem, bývalým polským velvyslancem v ČR a již rovněž bývalým vysokým úředníkem kanceláře prezidenta Lecha Kaczyńského, které se dotýká v Polsku nadmíru aktuální a kontroverzní otázky lustrací v řadách těch, kteří zastávají vysoké veřejné funkce.

 

Byli - česká recenze Martina Gromana

Rozhovor s Teresou Torańskou o nové knize

Recenze W. Kalického (Gazeta Wyborcza)

Recenze týdeníku Polityka

 

Výběr z rozhovorů Teresy Torańské:

Rozhovor s Wojciechem Jaruzelským

Rozhovor s Andrzejem Krawczykem

Rozhovor s Jerzym Urbanem

Rozhovor s Michałem Jagiełłem  

Rozhovor s Michałem Głowińským

 

-mb-

02. 04. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131733 návštěv, dnes zatím 403 (5 online).