NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polsko v aktuálním Respektu

Adam Michnik a FF UK na stránkách týdeníku Respekt

 

Týdeník Respekt (14/2007) otiskuje pod názvem Karlova univerzita nechce Michnika (s. 4) text informující o neudělení čestného doktorátu UK polskému intelektuálovi a novináři spjatému s deníkem Gazeta Wyborcza.

 

Vědecká rada Filozofické fakulty návrh na udělení čestného doktorátu jednomyslně schválila na svém zasedání z 21. září loňského roku. Kolegium rektora prof. Václava Hampla návrh zamítlo. Z textu článku lze vyrozumět, že své rozhodnutí ne zcela jasně zdůvodnilo.

 

Jméno Adama Michnika by se přitom v seznamu čestných doktorátů udělených po roce 1989 (k dispozici zde) ve společnosti Jacquese Delorse, Maxe van der Stoela nebo Richarda von Weizsäckera určitě objevit mohlo. Zdůvodnění, že „čestné tituly patří lidem jen za vědeckou činnost, ne za politickou a občanskou angažovanost“, zde totiž neplatí.

 

Intelektuálně rozvádí tento případ šéfredaktor týdeníku Martin M. Šimečka v textu Alibismus české vzdělanosti. (s. 3) Neochotu jasně vysvětlit důvody neudělení doktorátu vysvětluje Šimečka tím, že „spectabilis a honorabilis nechtěli riskovat, že někdo z momentálně mocných zvedne se znechucením obočí“. V souvislosti s případem zmiňuje také objevující se snahu o reinterpretaci posledního dvacetiletí a myšlenkové vyčerpání společenských elit středoevropských zemí.


Krom výše zmíněného článku o pražské univerzitě a Adamu Michnikovi se týdeník Respekt věnuje Polsku i ve dvou dalších materiálech. Pravicově-konzervativní polský publicista Maciej Ruczaj a zástupce šéfredaktora časopisu Forum Tomasz Maćkowiak diskutují o současném Polsku v článku pod názvem Mají se lustrovat novináři? (s. 14).

 

Pod názvem Podivná nehybnost (s. 21) se v čísle skrývá recenze nového románu Dukla Andreje Stasiuka. Autorem je ve Francii žijící redaktor časopisu Jaroslav Formánek.

 

Týdeník Forum  

Maciej Ruczaj

 

-pe-

02. 04. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147322 návštěv, dnes zatím 110 (3 online).