NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Švandovo divadlo hostí polskou klasiku v netradičním hávu

Během dubna můžete v pražském Švandově divadle navštívit dvě polská představení. První z nich přivezlo do Prahy Divadlo Wojciecha Bogusławského v Kaliszi - herec a dramatik Marcin Bortkiewicz je autorem volné adaptace dramatu S. I. Witkiewicze Matka. "Das Küchendrama je moderní adaptací nebo spíše apokryfem Matky určeným pro dva herce. Soustřeďuje se na motiv šíleného, pro obě strany vyčerpávajícího vztahu Matky a jejího syna Leona. Tento vztah či spíše boj představuje coby jakousi nechutnou noční můru ve čtyřech obrazech."  

 

Režisér představení Stanisław Otto Miedziewski zdůrazňuje, že "Das Küchendrama" je výsledkem svobodné a nekonvenční hry s dramatem Witkacyho, z něhož si spolu s autorem scénáře vybrali právě motiv Matky a Leona jako symbol postmoderní a dekonstrukcí poznamenané vize světa. Ostatně podtitul "Das Küchendrama" czyli dość niesmaczna wariacja na temat Matki Witkacego w czterech koszmarnych częściach hovoří sám za sebe. Marcin Bortkiewicz, rovněž představitel Leona, získal za tuto roli hlavní hereckou cenu na loňském 11. Mezinárodním divadelním festivalu Biała Wieża v běloruském Brestu. Představení bude uvedeno 20. dubna v rámci akce Astorka Korzo´90.

 

Druhou možností vidět polské herce je 28. dubna hra na motivy románu Witolda Gombrowicze Ferdydurke, kterou v Praze představí Divadlo Prowizorium z Lublinu ve spolupráci se společností Kompania „Teatr“. Prowizorium je nejen v Polsku uznávaným alternativním divadelním souborem, který se proslavil např. v 80. letech adaptací knihy Gustawa Herlinga-Grudzińského Jiný svět. Tvůrci Powizoria v čele s režisérem Januszem Opryńským vycházejí z významných děl polské i světové prózy, Gombrowiczovo dílo je však pro ně klíčové a ve své tvorbě se k němu často vracejí - za inscenaci Ferdydurke získali v roce 2001 prestižní cenu Fringe First na festivalu v Edinburghu. Představení je součástí přehlídky TNF - Profil 2007.

 

 

20. 4. 2007, 19:00 - Studio Švandova divadla, Štefánikova 57, Praha 5

Divadlo Wojciecha Bogusławského v Kaliszi (PL) - "Das Küchendrama"

(Marcin Bortkiewicz podle S. I. Witkiewicze)

Režie: S. O. Miedziewski

Představení je uváděno v polském jazyce.

 

28. 4. 2007, 19:00 - Švandovo divadlo na Smíchově, Štefánikova 57, Praha 5

Teatr Prowizorium & Kompania „Teatr“ (PL) - Ferdydurke

(Na motivy románu Witolda Gombrowicze)  

Režie: Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz

Hrají: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet

Představení je uváděno v polském jazyce.

 

Vstupenky si můžete rezervovat zde

 

-mb-

07. 04. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131743 návštěv, dnes zatím 413 (3 online).