NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Filmy v Polském institutu

Pro zájemce o polskou kinematografii připravil Polský institut následující projekce:

 

10. 4., 17.30
Varšava (Warszawa), 2003, 104 min.
Režie: Dariusz Gajewski
Hrají: Agnieszka Grochowska, Lukasz Garlicki, Dominika Ostalowska

 

Jeden den v zimní Varšavě. Pět lidí přijíždí do hlavního města s jasným cílem - Klára má v úmyslu se nastěhovat ke svému příteli, Pavel chce pracovat, otec najít svoji ztracenou dceru atd. Všední příběhy obyčejných lidí, kteří někoho hledají, něco očekávají. V jednom kratičkém okamžiku se všichni střetnou. Nikdo z nich nenašel to, pro co přijel, ale všichni dál bloudí studenou nocí. Stejně jako starý muž, který hledá někoho, kdo ho zná: „ Zapomněl jsem kde bydlím, všechno si pamatuji, jenom adresu ne.“ Cenami ověnčený celovečerní debut režiséra Dariusze Gajewského hodnotila kritika příznivě zejména za tvůrčí zobrazení současnosti.17. 4. 17.30
Pitbull (Pitbull), 2005, 97 min.
Režie: Patryk Vega
Hrají: Marcin Dorocinski, Janusz Gajos, Andrzej Grabowski

 

Detektivní a akční film, jehož hlavními postavami jsou důstojníci z oddělení vražd. Režisér a scénárista Patryk Vega pozoroval a dokumentoval několik let práci, chování, ale i soukromý život policistů. Své postřehy a reflexe ztvárnil ve filmu. Vznikl tak snímek o policistech, kteří v ničem nepřipomínají supermany, které známe z televizních seriálu. Spojuje je profesní solidarita a často i přátelství. Stále jsou stavěni před nutnost volby, a jejich rozhodnutí se odrážejí v jejich osobním životě. Ve jménu svého povolání platí vysokou cenu.

 


24. 4. 17.30
Lavička (Laweczka), 2004, 86 min.
Režie: Maciej Zak
Hrají: Jolanta Fraszynska, Artur Zmijewski

Obchodník s dovozovými auty Piotr a bufetářka Kasia se setkají na lavičce na nábřeží. Chtějí se vydat na vyjížďku výletní lodí po Odře. Ona hledá velkou lásku, on je notorický svůdce. Oba hrdinové se potácejí mezi touhou po lásce a obavami z citu, potřebou blízkosti druhé osoby a neschopností vzájemné komunikace. Sváří se v nich potřeba citové stability se stálou chutí svádět.

 

 

Všechny projekce se konají v sále Polského institutu v Praze, Malé nám. 1 (vchod z Karlovy ulice 27). Filmy jsou v původním znění se simultánním tlumočením do češtiny.

 

o filmu Pitbull

o filmu Lavička

o filmu Varšava

-hm-

10. 04. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133263 návštěv, dnes zatím 151 (5 online).