NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Básně Jana Twardowského se už neobjeví na pultech knihkupectví

Dědička tvorby kněze Jana Twardowského Alexandra Iwanowska chce omezit přístup k dílům básníka - zabránila novému vydání jeho populárních děl.

 

Kněz Twardowski učinil Iwanowskou svojí dědičkou a tím stornoval několik předchozích závětí. Iwanowska, doktorka polonistiky, s ním spolupracovala mnoho let při vydávání jeho básní. Poprvé zasáhla do práce s literárním dědictvím, když zabránila vystupovat dětskému sboru Ychtis, který zpíval písně s texty kněze Jana. "Jesteśmy przeciwni robieniu interesów pod nazwiskiem ks. Jana Twardowskiego i to w dodatku z naruszeniem prawa." - řekla Iwanowska. Dětský sbor, který funguje na zásadě non profit, bude muset za příští vystoupení, na kterém chce zazpívat ty samé písně, zaplatit. „To naruszenie tych zasad, które głosił ks. Jan.“ - řekl arcibiskup Józef Życiński.

 

Na dědičku si stěžuje též Jacek Chromy, ředitel vydavatelství varšavské arcidiecéze, které už několik let vydává svazky Jana Twardowského. Po vyčerpání autorských práv Iwanowska zaručila reedici některých titulů. Po určité době ale změnila názor. Řekla, že bude díla kn. Twardowského distribuovat sama. Proto nebude v nejbližším čase vydána např. ani kniha Patyki i patyczki, kterou můžeme už 15 let koupit v každém polském knihkupectví.

 

Rozhodnutí soudu může změnit pouze varšavské arcibiskupství.

 

 

„Jan Twardowski se narodil 1. června 1915 ve Varšavě v rodině ministerského úředníka. Debutoval v roce 1937 sbírkou Andersenův návrat. Ještě před vypuknutím druhé světové války se stihl zapsat na Varšavskou univerzitu a začal tu studovat polský jazyk a literaturu. Během války se aktivně zapojil do protinacistického odboje, psal do nelegálních tiskovin a v době Varšavského povstání se stal nedobrovolným svědkem tragických úmrtí mnoha svých přátel a spolužáků. Po těchto zkušenostech se v roce 1944 rozhodl stát knězem a začal studovat teologii. V roce 1947 ukončil před válkou započatá studia polonistiky a o rok později byl vysvěcen na kněze.

 

V letech stalinského útisku nemohla v Polsku jeho poezie vycházet. Až v roce 1959 vydává nakladatelství kongregace pallotinů v Poznani jeho sbírku nazvanou prostě Básně a po více jak desetileté pauze vychází v krakovském Znaku jeho asi nejznámější a nejvydávanější básnická kniha Znamení důvěry. Od konce 70. let vycházejí postupně jeho další sbírky (Modré brýle, Nepřišel jsem, abych vás obracel, Nebe v dobré náladě...) a několik více či méně zdařilých antologií, jednotlivé básně se objevují i v časopisech. Kromě básní byl Jan Twardowski také autorem mnoha aforismů, anekdot, krátkých próz a několika knížek pro děti. Jeho básnické dílo bylo překládáno do řady jazyků včetně češtiny.

 

Jan Twardowski zemřel v jedné z varšavských nemocnic ve středu 18. ledna 2006 kolem sedmé hodiny večerní.“ (text z Katolického týdeníku)

 

 -hm-

10. 04. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133263 návštěv, dnes zatím 151 (4 online).