NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Hledání ztraceného času Nowe Huty

Reflex 14/2007 přinesl článek Petry Konrádové Nowa Huta inspirovaný knihou Czas zatrzymany (Zastavený čas) Adama Gryczyńského. Publikace obsahuje fotografie Nové Hutě z let 1883-1963 a jedním z jejich cílů je dokázat, že krakovská „čtvrť snů“ nevratně zničila vesnice se staletou tradicí, zasáhla drasticky do života jejich obyvatel a charakteru krajiny. „Komunistická propaganda tvrdila, že před Novou Hutí tu byl jen písek, neúrodná půda, „haličská bída“, staré chalupy a ubozí vesničané tmavé pleti. Ale jak vtipně poznamenává Maciej Miezian, autor turistického průvodce Novou Hutí, veškerá polská inteligence věděla, že tu byla nejlepší půda v Malopolsku, čímž její zemědělské znalosti však často končily. Vždyť nejdříve bylo osídleno území Hutě a pak teprve Krakov. Vesnice Grębalów slavila 750. výročí už před deseti lety, zatímco Krakov to teprve čeká.“ Se stavbou se začalo v roce 1949 a čtvrť, lépe řečeno průmyslové městečko, se rozrůstalo až do 80. let. Každá dekáda s sebou přinesla jiný styl a přistěhovalci, kteří měli být vzornými úderníky, se změnili v členy Solidarności. Autorka také připomíná slavnou kritickou reportáž Ryszarda Kapuścińského To też jest prawda o Nowej Hucie, v níž popsal nově vznikající dělnickou čtvrť u Krakova ne jako komunisty propagovaný ráj na zemi, ale místo hladu, špíny a nelidských podmínek. Fotografie ukazují bohatý sváteční i každodenní život vesnic, zaniklé domy, pole a cesty. Původní obyvatelé, které se autor snažil dohledat, dnes dožívají na okrajích čtvrti nebo svůj rodný kraj opustili, zašlé obrázky jsou dnes jedinou památkou mnoha lidských osudů.

 

Adam Gryczyński: Czas zatrzymany. Fotografie z lat 1883-1963 z Nowej Huty i okolic, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków 2006.

 

Fotograf Adam Gryczyński se narodil roku 1957 v Krakově, od roku 1983 je vedoucím oddělení fotografie a filmu v Novohuťském Centru Kultury. Vystavoval mj. v Německu, Itálii, Rusku, Brazílii nebo USA. V Nové Huti bydlí od roku 1991.

Celý životopis Adama Gryczyńského si můžete přečíst zde.

 

Článek Petry Konrádové a staré fotografie Nowe Huty najdete zde.

 

Další fotografie z Nowe Huty z portálu nowahuta.org.pl.

Stránky věnované historii i současnosti Nowe Huty.

 

-lk-

13. 04. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146052 návštěv, dnes zatím 501 (4 online).