NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Květnová promítání v Polském institutu

Polský institut zve na promítání filmů z cyklu "Polské svátky". Jedná se o několik hodinových televizních filmů s psychologickou a morální tematikou, spojených společným motivem: Děj každého z nich se odehrává ve svátek. Na pozadí rituálů se projevují životní postoje a názory současných Poláků. Palčivé problémy jsou v těchto filmech představeny překvapivě zábavnou formou, přesto neobyčejně pronikavě.

15. 5. 17.30
Miss mokré tričko (Miss mokrego podkoszulka), 2002, 55 min.
Režie: Witold Adamek
Hrají: Piotr Fronczewski, Magdalena Mazur, Marta Lipińska, Jerzy Trela
Zábavný a reflexivní příběh muže po padesátce, vdovce s přísnými morálními zásadami. Irituje ho všeobecná nahota a aktivně se účastní boje proti mravnímu úpadku. Zaplétá se při něm ale do tragikomických situací. Osud mu postaví do cesty mladou, krásnou a naivní dívku, která se zabývá právě tím, proti čemu on tak urputně bojuje. Rozhodne se, že dívce pomůže, i když se tím vystaví opovržení svého okolí.


22. 5. 17.30
Bílé šatičky (Biała sukienka), 2003, 65 min.
Režie: Michał Kwieciński
Hrají: Sambor Czarnota, Paweł Małaszyński, Izabella Dąbrowska, Bogdan Kalus
Děj filmu se odehrává na venkově před svátkem Božího těla – všichni obyvatelé se chystají na procesí. Ve vsi panuje už delší dobu spor dvou rozhádaných rodin: bohatých Kowalů a chudších Suszků. Kowal hrdě vyráží na procesí svým nablýskaným Daewoo, Suszek se také rozhodl vyjet, i když má v nepořádku brzdy. Začíná bouřka a v lijáku dojde k vážné autonehodě...


29. 5. 17.30
Po kom jsem (W kogo ja się wrodziłem), 2002, 59 min.
Režie: Ryszard Bugajski
Hrají: Andrzej Andrzejewski, Krzysztof Kolberger, Emil Karewicz, Magdalena Kumorek
Tragikomické vyprávění o životě tří generací – dědečka, otce a syna, kteří jsou opět pohromadě díky iniciativě nejmladšího z nich, na večírku u příležitosti Dne otců. Tomek je bouřlivácký rocker, jenž nikdy nenašel se svým otcem společnou řeč. Lépe si rozumí s dědečkem. Otec Ryszard má rakovinu, je zahořklý a čeká už jen na smrt. Také on zklamal svého otce, když nechal medicíny a začal se věnovat poezii. Nejstarší z trojice stále neztrácí glanc a otočí se za každou přitažlivou dívkou. Co přinese jejich setkání v domku u moře? Podaří se jim vysvětlit dávná nedorozumění a utužit rodinné vztahy?

 

Promítání filmů proběhně v sále Polského institutu v Praze, Malé nám. 1 (vchod z Karlovy ulice 27). Filmy jsou v původním znění se simultánním tlumočením do češtiny.

 

Zdroj www.polskyinstitut.cz

Vice o filmech zde.

 -hm-

02. 05. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134455 návštěv, dnes zatím 260 (4 online).