NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Film Angelus v kině Ponrepo (11.5.)

11. května proběhne v kině Ponrepo promítání snímku "Angelus" polského režiséra Lecha J. Majewského (např. "Wojaczek" z roku 1999). Fiktivní příběh filmu se opírá o skutečné události ze 30. let a dvou poválečných desetiletí z vesnice Janow ve Slezsku, která se stala centrem okultistů.

 

„Fenomen janowskiej gminy okultystycznej - świadomie w PRL fałszowany - zaistniał w powszechnej świadomości jedynie dzięki jednemu aspektowi: malarstwu członków gminy, które w kilku przypadkach (Teofil Ociepka, Erwin Sówka) osiągnęło - w kategorii malarstwa naiwnego - światowy sukces. Twórczość owa przesłoniła to, co było jej przyczyną i źródłem: hermetyczne nauki i praktyki alchemiczne oraz teozofię janowskich okultystów.“ (text distributora)

 

Velká část děje filmu se odehrává v raných 50. letech. Dvě retrospektivní scény se vracejí do roku 1939 - v kruhu učňů Janowské okultistické skupiny umírá jejich Mistr. Na smrtelném loži jmenuje svého nástupce – Teofila, předává učňům knihy a na základě znamení vyslovuje tři proroctví: Přijde velká válka (2. světová válka), červená nákaza (vláda komunistů) a velký hřib (atomová bomba). Až se vyplní tato tři proroctví nastoupí Apokalypsa – zničení světa paprskem ze Saturna. V 50. letech je už učňům jasné, že se proroctví vyplnila a hledají způsob, jak zabránit zničení světa...

 

Film byl oceněn na festivalu Camerimage 2001 (kamera - Adam Sikora).

 

"Film Majewskiego można odczytywać na bardzo różnych poziomach. Dla jednych to zabawna komedia, bardziej dociekliwi znajdują tu mnóstwo symboli i odniesień, a jeszcze inni potraktują to jako przedstawiony w bardzo krzywym zwierciadle fragment historii Polski." (Gazeta Wyborcza, "Śląski Pan Tadeusz" (05.09.01))

 

Více o filmu zde.

Kino Ponrepo  

 -hm-

02. 05. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133262 návštěv, dnes zatím 150 (3 online).