NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Nominace na literární cenu Nike 2007

Na mezinárodním knižním veletrhu ve Varšavě byly 17. května vyhlášeny nominace na letošní prestižní literární cenu Nike, již jedenáctou v pořadí. Z 240 přihlášených knih bylo nakonec vybráno dvacet autorů a jejich titulů, z nichž porota v čele s prof. Mariou Szpakowskou vybere nejprve na začátku září sedm finalistů, a z nich následně první říjnový víkend letošního laureáta. Mezi nominovanými převažují prozaici, tentokráte poměrně výrazně, v jejich řadách najdeme i autory, kteří cenu Nike již jednou získali (Jerzyho Pilcha a Wiesława Myśliwského). Za svou (nejen mezi Čechy, českými polonisty a polskými bohemisty) populární knihu Gottland byl nominován i Mariusz Szczygieł, nechybí ani básnířka Ewa Lipska, jejíž verše nedávno představil i Polský institut v Praze, prof. Maria Janion nebo např. letošní debutant Mikołaj Łoziński a jeho román Reisefieber.

 

Nominace na cenu Nike 2007:

 

Próza:

Cały czas Janusze Andermana, Don Juan raz jeszcze Andrzeje Barta, Dom Róży. Krysuvik Huberta Klimko-Dobrzanieckého, Na marginesie Edwarda Kossoye, Powrót Aleksandra Zbigniewa Kruszyńského, Reisefieber Mikołaje Łozińského, Baltazar. Autobiografia Sławomira Mrożka, Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwského, Moje pierwsze samobójstwo Jerzyho Pilcha, Gottland Mariusze Szczygła, Skaza Magdaleny Tulli, Fototapeta Michała Witkowského.

 

Poezie:

Pełne morze Wojciecha Bonowicze, Drzazga Ewy Lipské, Kolonie Tomasze Różyckého, Muzyka środka Marcina Świetlického.

 

Esejistika:

Niesamowita słowiańszczyzna Marii Janion, Rozproszone głosy Karola Maliszewského, Wyobraźnia antropologiczna Andrzeje Mencwela, Ogrom zła i odrobina dobra Ryszarda Przybylského.  

 

Přehled nominovaných titulů

Oficiální stránky literární ceny Nike

 

-mb-

18. 05. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133281 návštěv, dnes zatím 169 (3 online).