NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Pískoviště Michała Walczaka v Divadle Na zábradlí

Od 12. dubna máte možnost navštívit v pražském Divadle Na zábradlí inscenaci hry současného polského autora Michała Walczaka Pískoviště. „Todle je moje polovina a todle je tvoje polovina, souhlasíš? Panenka a Batman. Holčička a chlapeček. Že by dva různé světy? A jak si spolu dovedou pěkně vyhrát!" Na pískovišti se tak potkávají dvě děti a poprvé se pokusí nehrát si a nežít jen jeden vedle druhého, ale jeden s druhým. Příběh o hranici, za níž si dva lidé přes všechnu blízkost už nejsou schopni plně porozumět, je zasazený do dětského světa - Walczakův záměr odpatetizovat vztah mezi mužem a ženou ještě podtrhl režisér představení Jiří Pokorný výběrem herců: Jana Lepšíka doprovodí Zdena Hadrbolcová.

 

Hra měla premiéru v Divadle Jerzyho Szaniawského ve Wałbrzychu v roce 2003 (rež. P. Kruszczyński), ještě v témže roce ji ale v adaptaci režiséra Tadeusze Bradeckého uvedlo i varšavské Národní divadlo. Michał Walczak (nar. 1979), absolvent režie na varšavské Divadelní akademii, je kromě Pískoviště (2002) autorem mnoha dalších her: Nieznajomi (2000), Podróż (2000), Dwóch (2001), Egzamin (2002), Bez didaskaliów (2002), Smutna królewna (2003), Podróż do wnętrza pokoju (2003), Rzeka (2003), Nocny autobus (2004), Kopalnia (2004), Całe życie Jarosława (2005) a Kac (2006). 

 

Michał Walczak: "Děj Pískoviště jsem situoval na pískoviště. Chlapec si hraje na Batmana, holčička si přináší panenku. Hodně dramat se snaží mluvit o nejjednodušších lidských věcech pomocí zvláštní, umělé, nadmíru vážné formy. Pokusil jsem se sejmout onu masku patosu. Vždyť přece mnoho situací, které se jeví jako velice dospělé, jsou ve skutečnosti infantilní. Poznal jsem, že přenesu-li příběh ženy a muže na pískoviště, umožní mi to sdělit něco víc a opravdověji. Nemá cenu předstírat nějaké složité téma - pojednává o nenaplněné lásce. O setkání dvou lidí, kteří si výborně rozumějí, zároveň však si nejsou schopni zcela porozumět."

 

Michał Walczak: Pískoviště

Česká premiéra: 12. dubna 2007 v Eliadově knihovně

Hrají: Zdena Hadrbolcová a Jan Lepšík 
Překlad: Jiří Vondráček
Režie: Jiří Pokorný
Hudba: Michal Pavlíček
Dramaturgie: Ivana Slámová

 

Recenzi představení Pískoviště najdete v Zápisníku.

 

Pískoviště v Divadle Na zábradlí

Rozhovor s Michałem Walczakem

Rozhovor druhý

 

-mb-

04. 08. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130507 návštěv, dnes zatím 341 (2 online).