NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Film „Případ Pekosińského“ v kině Ponrepo (24. 5. 2007)

Ve čtvrtek 24. května od 20.00 proběhne v kině Ponrepo promítání filmu „Případ Pekosińského“ (1993) polského režiséra Grzegorze Królikiewicze.

 

Film vypráví o životě skutečné osoby. Pekosiński žije v Polsku, bydlí v Zamościu, je mu asi 53 let. Nemá rodinu, neví kdo je. V jeho životě bylo všechno vytvořené uměle: datum narození – začátek druhé světové války, příjmení – od zkratky opatrovnické instituce PKOS, místo narození – koncentrační tábor ve Zwierzyńcu, odkud ho přes dráty přehodila jeho matka. Vyrůstal v sirotčinci, později o něj bojovaly dvě síly – totalitní stát a katolická církev. 95 minut sledujeme osud sirotka, alkoholika, paralyzovaného a degenerovaného člověka, který si i přes to, že byl pokořován, vyháněn a zrazován, zachová svou čest a dobrotu. Jeho světlem na konci tunelu je hra v šachy a šance na nalezení matky. (shrnutí oficiálního textu distributora)

 

Ve zhodnocení filmového desetiletí 1991-2001 („Kino“ 2002, č. 7-8) byl film, který vypráví autentické události, uznán za nejoriginálnější snímek polské kinematografie. Autentická je právě osoba Bronisława Pekosińského, který stále žije a ve filmu hraje sám sebe. Snímek dostal několik filmových ocenění, např. Grand Prix na Festivalu v Gdyni (1993), nebo Speciální cenu na festivalu v Karlových Varech (1994).

 

"Oglądamy go /Pekosińskiego/, jak przemierza dziesięciolecia polskiej historii, całkowicie bezbronny i bezwolny, oszołomiony otaczającym go absurdem. A jednak świat ten jest jakby unieważniony, wzięty w cudzysłów. Oryginalność filmu Królikiewicza polega, bowiem na wcieleniu w życie iście szalonego pomysłu: w filmie pojawia się autentyczna postać Bronisława Pekosińskiego, przedwcześnie postarzałego, rachitycznego pijaka, który trochę jak Kantor w swoim teatrze pamięci odwiedza dawne "umarłe klasy", powołuje do życia postacie z przeszłości, raz jest bohaterem wydarzeń, to znów widzem. [...] Liczy się nam bohater - tu: żywy, autentyczny człowiek, postawiony w obliczu minionego czasu i tajemnicy własnego istnienia".  - Anita Piotrowska

 

Kino Ponrepo

Stránky režiséra

-hm-

21. 05. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147156 návštěv, dnes zatím 550 (3 online).