NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

14. setkání středoevropských prezidentů v Brně

Jihomoravská metropole bude od čtvrtka 24. do soboty 26. května 2007 hostit osmnáct prezidentů středovýchodní Evropy a Balkánu. Tradice schůzek se zrodila v roce 1993 při salzburském setkání rakouské hlavy státu Thomase Klestila s kolegy z Maďarska, České republiky a Německa. O rok později na něj navázalo setkání v Litomyšli organizované Václavem Havlem a postupně i další neformální schůzky. Tématem letošního setkání bude střední Evropa – současné problémy a výzvy do budoucnosti, respektive střední Evropa v EU.

 

Z oficiální stránek setkání můžeme ocitovat: „Od samého počátku bylo prezidenty – zakladateli zdůrazňováno, že nechtějí mít žádný spolek, nehodlají přijímat iniciativy nebo podepisovat státnické dokumenty a že od těchto schůzek nelze očekávat převratná rozhodnutí. (…) Cílem a smyslem pravidelných setkání je vzájemné porozumění a výměna myšlenek a názorů. Pro země stojící zatím mimo euroatlantické struktury je signálem, že se na ně nezapomíná a že je jim nasloucháno.“

 

Ke schůzkám byli postupně „přizýváni další prezidenti, až vykrystalizovalo současné složení účastníků z osmnácti evropských států: Albánie, Bulharska, Bosny a Hercegoviny, České republiky, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Makedonie, Moldavska, Německa, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Srbska, Černé Hory a Ukrajiny“. Z letošního setkání se omluvil německý prezident Horst Köller.

 

Pokud chcete vidět svého oblíbeného – nejen polského – prezidenta, můžete se zúčastnit oficiálního představení jednotlivých hlav států v pátek 25. května 2007 na brněnském Náměstí Svobody. Oficiální část programu začne v 10:00, jistě je ale žádoucí dorazit na místo dříve.

 

Oficiální informace o 14. setkání středoevropský prezidentů najdete zde

Prezentace města Brna k této příležitosti a program akcí pro veřejnost uspořádaných k této příležitosti (ve formátu pdf) jsou k dispozici zde

 

-pe-

23. 05. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130326 návštěv, dnes zatím 160 (1 online).