NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Tolerance, nebo jednoduše rovnost?

Po šesté byla nedávno ve Varšavě udělena Novinářská cena Amnesty International 2007 za nejlepší text věnovaný problematice lidských práv. Oceněný článek poměrně dobře vypovídá o tom, které problémy trápí dnešní Polsko. Autorem vítězné reportáže je Tomasz Kwaśniewski, reportér deníku Gazeta Wyborcza. Jeho text nese název Gej i lesbijka uczą dzieci twoje - Kwaśniewski v něm na příkladu několika převážně mladých lidí, učitelů a učitelek polských škol, dokládá, jak dnešní Poláci akceptují, nebo spíše neakceptují fakt, že jejich děti vyučují gayové a lesbičky. A také jak nezdravé a nebezpečné pro celou polskou společnost může být posuzování lidí podle jejich sexuální orientace.

 

Strach či obavy, které tento postoj vyvolává u mnohých polských homosexuálů, a často i lidí, pro které jsou leckteré názory prezidenta Kaczyńského nebo ministra školství Giertycha jednoduše nepřijatelné, přiznávají i mnozí polští aktivisté a ochránci práv. Piotr Pacewicz, sám aktivní účastník nedávné Parady Równosći 2007, s povzdechem uznává, že přijdou-li na ohlašovanou pokojnou demonstraci (nebo lépe happening) za práva gayů pouze čtyři tisícovky lidí, není to dostatečně silná odpověď na slova některých politiků či na nechvalně proslulé relace Radia Maryja. "Nawet nie chcę się domyślać, co jeszcze mogłaby zrobić lub powiedzieć władza, by zmobilizować społeczeństwo obywatelskie do odpowiedzi. Trzy-, czterotysięczna demonstracja to nie jest odpowiedź, z której możemy być dumni."

 

Deník Gazeta Wyborcza se otázce práv homosexuálů a jejich postavení v dnešní polské společnosti věnuje, na polské poměry zcela jistě, poměrně zodpovědně. Není proto náhodné, že další cenu - Hiacynt 2007, udělovanou Nadací rovnosti za zásluhy v oblasti tolerance, rovnoprávnosti a boje s diskriminací nejrůznějšího druhu, získala mj. Katarzyna Bielas, novinářka píšící pro přílohu Gazety Wyborczej "Duży Format". To, co dnes zní českým uším téměř jako úsměvná historka, dokáže v Polsku vzbudit nemalé emoce. Vždyť zcela vážně získali tutéž cenu Hiacynt 2007 i producenti seriálu Magda M (TVN) za první postavu muže-gaye v polském seriálu, jež není postavou "zápornou". Jak správně poznamenává spisovatelka a fejetonistka Stefania Grodzieńska, dokud se bude v Polsku, i v okruhu novinářů nebo liberálních politiků, neustále hovořit jen o nutnosti tolerance homosexuálů, a nikoli o rovnosti a rovnoprávnosti, situace se příliš nezlepší.  

 

Články deníku Gazeta Wyborcza věnující se tématu postavení homosexuálů v polské společnosti najdete zde

Reportáž Tomasze Kwaśniewského

Rozhovory Katarzyny Bielas: 1, 2

Rozhovor s organizátorem Parady Równości

Rozhovor se Stefanií Grodzieńskou

Rozhovor s Kate Gilmore (Amnesty International)

Oficiální stránky Parady Równości

 

-mb-

27. 05. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147335 návštěv, dnes zatím 123 (4 online).