NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

47. Krakowski Festywal Filmowy

Ve dnech 31. května až 5. června 2007 proběhne v Krakově další ročník mezinárodního festivalu Krakowski Festywal Filmowy. Soutěž proběhne ve třech kategoriích – polská sekce, mezinárodní sekce (dokumentární filmy do 60 minut, animované a hrané filmy do 30 minut) a mezinárodní sekce celovečerních filmů (polské a zahraniční dokumentární filmy nad 60 minut). Soutěžní projekce budou doplněny o setkání s autory filmů, filmové trhy, výstavy a samozřejmě i jiné projekce (např. blok filmů o Katyni).

 

První ročník festivalu se uskutečnil v roce 1961. Tenkrát se nazýval Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych a prezentoval pouze domácí tvorbu. O tři roky později byl festival rozšířen o mezinárodní soutěž a z polské události se tak stala událost mezinárodní. Od počátku 90. let do roku 1997 kvůli politickým a ekonomickým změnám v střední Evropě hostil festival převážně zahraniční filmy. Konkurs polských filmů se vrátil do programu až právě v roce 1997. V roce 2001 došlo ke změně názvu na Krakowski Festiwal Filmowy, který se koná vždy na přelomu května a června.

 

Dnešní festival se samozřejmě liší od těch dřívějších. Asi nejzajímavější změnou v programu je přiznávání ceny za celoživotní přínos v oblasti dokumentárního a krátkého filmu (Nagroda Smoka Smoków). Poprvé bylo toto ocenění přiznáno v roce 1998 Bohdanu Kosińskému. Dalšími laureáty se stali Jan Lenica, Raymond Depardon, Jan Švankmajer, Werner Herzog, Stephen a Timothy Quayovi, Albert Maysles a Yuri Norstein.

Kromě soutěžních projekcí byl rozšířen i doprovodný program. Součástí festivalu se staly retrospektivy kinematografií národních uměleckých škol a významných realizátorů (např. McLaren, Fiodor Chitruk, Roman Karmen, Jerzy Bossak, Kazimierz Karabasz a Piotr Kamler). Konají se též speciální projekce, např. Premiery Dokumentalne Świata, Refleksy, Noc Wideoklipów, Pokazy Szkół Filmowych. Populární jsou také tematické bloky a retrospektivy známých tvůrců (např. nositelů ceny Nagroda Smoka Smoków). Dále se konají koncerty, výstavy a hlavně debaty a setkání s umělci a zástupci partnerských filmových festivalů (mj. z Leedsu, Jihlavy, Uppsaly, čínského Guanghzou, Tampere, Stuttgartu, Lipska, Kyjeva a Berlína).

 

Stránky festivalu

-hm-

29. 05. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134445 návštěv, dnes zatím 250 (5 online).