NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Jak také vypadá literární život v Polsku

Jakkoli můžeme nevěřícně kroutit hlavou nad polskými spory o tzv. literární kánon nebo se leckdy podivovat, co všechno se může na pultech polských knihkupectví objevit, je zajímavé sledovat, jakým způsobem dokáží Poláci propagovat nejen vlastní literaturu, ale i čtení jako takové. Někdy se zdá, že by nebylo od věci alespoň v něčem se od nich poučit. Udělejme si malý výlet po tradičních i poněkud méně tradičních způsobech propagace literatury, kterých jsme mohli být v poslední době v Polsku svědky.

 

Netradiční literární akce se od 15. června koná ve Varšavě, na pravém břehu Visly, ve známé čtvrti Praga. "Pragowanie z książką", jak byl projekt nazván, se dá podle organizátorů shrnout stručně: půjč si - přečti - vrať. Milovníci knih si mohou až do konce léta nejen ve dvou tamějších kavárnách (Pastacafe a Misianka, pokud se přes léto náhodou chystáte do Varšavy) vybrat ke kávě četbu z bohaté nabídky aktuální literární produkce (mj. z vydavatelství Czarne, Iskry, Konteksty, Wytwórnia), ale také si zpříjemnit víkendové cesty tramvají - linka č. 7 funguje jako jakási pojízdná knihovna.

  

Poláci nezapomínají ani na děti, a dokonce ani na českou literaturu. Obojí spojili 11. a 12. června rovněž ve Varšavě, kde se v Centru moderního umění (Zamek Ujazdowski) uskutečnil "Czeski Dzień Dziecka". V jeho rámci se polským dětem představilo české nakladatelství pro děti a mládež Albatros. Mezi 140 prezentovanými tituly bychom našli i Polákům dobře známé Křemílka a Vochomůrku (Żwirek i Muchomorek), Krecika alias českého Krtečka, "rozbójnika" Rumcajse nebo Pata a Mata (v polské verzi Sąsiedzi), ale Albatros přivezl také své nejnovější publikace, promítal se např. i film Václava Vorlíčka Rumburak. Ostatně, vždy se hodí vědět, že Wodnik Szuwarek není polská folklórní postavička, ale starý známý Rákosníček...

 

Zřejmě neúmyslně, ale nakonec až úsměvně vhodně načasovali pořadatelé letošní Gombrowiczovský piknik, který se uskutečnil o tomto víkendu v Dołach Biskupich. Záměrem tentokrát bylo propojit propagaci Gombrowiczovy tvorby s prezentací hudby zemí, v nichž autor Ferdydurke pobýval. Návštěvníci tak měli možnost zhlédnout představení Divadla Jana Kochanowského z Radomi trefně nazvané "Gombrowicz niezniszczalny" (Nezničitelný Gombrowicz), volně zpracovávající Dombrowiczovy Deníky, nebo hudebně-taneční vystoupení "plepleJAdy" (lublinské Divadlo tance), během něhož v prostředí opuštěného kamenolomu zazněly písně Edith Piaf. Nechyběly ani výlety po místech, kde Gombrowicz v mládí žil.

 

Tuto neděli skončil na několika místech Polska (Katovice, Gdaňsk, Štětín, Poznaň, Bydhošť ad.) "Festiwal Czytelmanii". V síti prodejen EMPiK mohli zájemci nejen využít speciálních knižních nabídek, ale také navštívit setkání se zajímavými autory (Barbara Napiórkowska, Bartosz Kurowski), zúčastnit se různých soutěží či „workshopů“ rychlého čtení nebo se zapojit do veřejné recitace vybraných knih. Konec konců, proč nespojit příjemné s užitečným a při nákupu knížek se i pobavit?

 

Podobné akce jistě mohou přilákat zájemce z řad široké veřejnosti. Poláci dokáží být v tomto směru nadmíru kreativní. Pozadu však nemohou zůstat ani státní instituce mající za cíl nejen - ale konec konců především - finančně podporovat literaturu a kulturu obecně (polské Ministerstvo vnitra a státní správy tak před několika dny podpořilo částkou 3,6 miliónu zlotých vydávání časopisů věnujících se problematice národnostních menšin, mj. například známého židovského měsíčníku Midrasz, běloruského týdeníku Niwa nebo německého Schlesisches Wochenblatt), ani nejrůznější kulturní organizace (Instytut Książki v těchto dnech organizuje již druhý seminář určený zahraničním vydavatelům, jehož cílem je oživit vzájemné kontakty a podporovat překládání a vydávání polských knih v zahraničí). Připomenout si pak Bogumiła Niechcice a jeho ženu Barbaru, hrdiny slavného románu Marie Dąbrowské Noce i dnie, i dobovou atmosféru konce 19. století přímo u rodného domu autorky v Russově u Kališe může být zajímavou třešničkou na dortu.

-mb-

18. 06. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133263 návštěv, dnes zatím 151 (4 online).