NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Přehlídka Divadlo evropských regionů (21. 6.- 30. 6.)

13. ročník mezinárodního divadelního festivalu Divadlo evropských regionů hostí tradičně Hradec Králové. Své prostory a organizační schopnosti nabízí dvě hradecké scény - Klicperovo divadlo a loutkové divadlo Drak. Představení pod střechou doprovází Open Air Program v ulicích, který pořádá Volné sdružení východočeských divadelníků a SAK Impuls Hradec Králové ve spolupráci s Klicperovým divadlem a Hradeckou kulturní a vzdělávací společností. Pro všechny zájemce je otevřena scéna Hyde Park, kde si skutečně může zahrát každý. Celou akci podporuje i samo město, které se na deset dní stává prostorem setkávání divadelních profesionálů, amatérů i nadšenců nejen z České republiky, ale i dalších zemí. Přijíždějí především sousedé, tedy divadelní soubory ze Slovenska, Polska a Německa. Nejexotičtějším hostem letošního festivalu je Cameri Theatre Tel-Aviv z Izraele. Režisér Chanoch Levin představí hru Requiem, pohádku o smrti inspirovanou povídkami Antona Pavloviče Čechova, v hebrejštině s českými titulky.

 

„K široké prezentaci pouličního divadla a nezávislých produkcí bylo přizváno i Volné sdružení východočeských divadelníků, které v ulicích starého města pomáhá vytvářet úžasnou atmosféru v rámci programu Open air. To vše společně pak každoročně přiláká více jak padesát tisíc diváků do šesti oficiálních scén, cirkusových šapitó a na spoustu improvizovaných prezentací. K tomu pak patří množství doprovodných akcí – koncertů, výstav, uměleckých dílen, besed, odborných i spontánních debat a setkání profesních divadelních skupin, dramaturgů, kritiků a teatrologů. Staré město hradecké je tak po deset  dnů  evropským centrem  nejen divadelním, ale  také  všech, kteří touží po naplnění pocitu sounáležitosti a radosti z přátelství.“ (z portálu Klicperova divadla)

 

Polsko na přehlídce Divadlo evropských regionů

 

Z Varšavy přijede divadlo Gulliver s představením Obr. Režisér Piotr Tomaszuk, oceněný například na loutkovém festivalu v Opolí v roce 1997, upravil pro divadlo prozaický text francouzského spisovatele Phillipa Dorina. Střetnutí malého děvčátka s obrem vypráví o dětské otevřenosti a v mnohém může připomenout snovou poetiku Malého prince Saint-Exupéryho. Nechybí v něm ale ani písně, gagy a komediální prvky a potěší tak dospělé i děti. Druhé představení, Můj život se psy, je naopak syrovou výpravou do drsných moskevských ulic. Skutečného příběhu Ivana Mišukova, chlapce, který ve čtyřech letech opustil domov a žil dva roky se psy, se ujala mezinárodní společnost NIE. Sdružení divadelníků z České republiky, Polska, Francie, Belgie, Norska a Velké Británie se snaží propojit divadelní tradice a zkušenosti různých evropských zemí, svá představení oživuje tancem, klauny, loutkami a zpěvem. Vzniklo v roce 2001 a první představení odehrálo v tělocvičně Sokola v českém městečku Mšeno.

 

Podrobný program najdete zde.

Klicperovo divadlo

Divadlo Drak

Režisér Piotr Tomaszuk

Více o hře Můj život se psy

 

-lk-

21. 06. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147102 návštěv, dnes zatím 496 (4 online).