NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

44. MTF Zlatá Praha: Cena ČT pro polský taneční pořad

Cenu České televize na právě skončeném 44. Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha získal pořad polské stanice TVP Kultura „Souboj mezi karnevalem a půstem“ (Walka karnawału z postem) režisérky a choreografky Ewy Wycichowské. Polski Teatr Tańca - Balet Poznański s tímto neobvykle pojatým hudebně-tanečním představením vystupuje už pět let v nejrůznějších netradičních prostorách, např. v budově poznaňského Národního muzea, a v Polsku je velmi populární.

 

Oficiální zdůvodnění poroty: Vizuálně nápaditý záznam představení Polského tanečního divadla, který ve věčném tématu sváru karnevalu a půstu, blahobytu a asketismu, odříkání a nadbytku dokázal skvěle skloubit hudbu jdoucí napříč dobou a žánry, klasický i moderní tanec, jednoduchost prostředků i gejzíry nápadů, a to vše v jednolitou působivou uměleckou výpověď.

 

Oficiální prezentace pořadu: Několik stovek lidí, tanečníků, hráčů i diváků, se pohybuje v uzavřeném prostoru v rytmu hudby, jdoucí napříč žánry. Jsou vedeni gesty ďábelské MC. Show je pojata jako směs klasického i moderního tance, jazzových tanečních prvků, herectví i pantomimy. Tanečníci, propojení s hudebníky i diváky, rozvíjejí ten nejstarší příběh kulturního konfliktu: svár mezi blahobytem a asketismem, odříkáním a nadbytkem, masopustem a půstem.

 

V soutěžní sekci se letos představily čtyři polské pořady, všechny z produkce TVP. Kromě oceněného snímku zhlédla porota i dokumentární film Moniky Górské „Muzyka v raju“ o orchestru Arte Die Suonatori, jenž se zaměřuje na barokní hudbu, záznam koncertu jazzového tria Leszka Możdżera, Larse Danielssona a Zohara Fresca „Pomiędzy nami a światłem“ a operu Rogera Waterse z časů Francouzské revoluce nazvanou „Ça Ira“ v režii Janusze Józefowicze. V rámci premiérových projekcí se v Praze prezentoval i režisér Kamil Polak se svým animovaným filmem „Ztracené město Świteź“, v němž za pomoci počítačové technologie 3D volně zpracovává téma jedné z Mickiewiczových balad.

 

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, který pořádá Česká televize ve spolupráci s hlavním městem Praha a který představuje televizní tvorbu zaměřenou na hudbu a tanec nejrůznějších žánrů, proběhl ve dnech 16.–20. června v Paláci Žofín a ve výstavní síni Mánes. Do soutěže bylo letos přihlášeno celkem 124 pořadů z 28 zemí. Mezinárodní porota byla pětičlenná a zasedli v ní odborníci z České republiky, Švédska, Ruska, Rakouska a Švýcarska. „Jak jsme slíbili, otevřeli jsme festival nejširší veřejnosti a nabídli jí kvalitní pořady všech hudebních žánrů od vážné hudby, přes rock, pop až po world music,“ říká ředitel festivalu Vítězslav Sýkora. I díky festivalu se Praha stala 16. června hostitelským městem semifinálového zasedání poroty Mezinárodních televizních cen Emmy 2007.

 

Zdroj: oficiální webové stránky festivalu Zlatá Praha

Fotografie z představení Walka karnawału z postem

Polski Teatr Tańca

 

-mb-

21. 06. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147156 návštěv, dnes zatím 550 (2 online).