NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

8. ročník festivalu Měsíc autorského čtení (1.-31. 7. 2007)

Brněnský festival Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000 a ve formě literárních večerů představuje tvorbu současných spisovatelů. Během celkem třiceti autorských večerů se diváci mohou seznámit vždy s tvorbou jednoho českého a jednoho zahraničního umělce. Letošním čestným hostem je Bělorusko a v divadle Husa na provázku budou své texty číst i spisovatelé z Bialystockého kraje Nadzieja Artymowiczová, Mira Łukszová, Michal Andrasiuk a polsky píšící Jerzy Plutowicz.

 
JERZY PLUTOWICZ je básník a esejista. Píše polsky, ačkoli jeho kořeny jsou východoslovanské. Narodil se r. 1947 v Bielsku Podlaském, jenž je na hranici polsko-běloruské anebo – podle Samuela Huntingtona – na pohraničí pravoslavné civilizace, žije v Białystoku. Debutoval r. 1975 básnickou sbírkou Niegdyś to znaczy nigdy (Někdy znamená nikdy). Dále následovaly sbírky Zasłyszane do końca (Uslyšené do konce), Pusty zegar (Prázdné hodiny), Zapomniana wojna (Zapomenutá válka), výbor Kotlina, kniha esejů Nagle, w świecie (Náhle ve světě) ad. Jeho texty jsou přeloženy do běloruštiny, ukrajinštiny, srbštiny a angličtiny.

14. 7. v 18.00 ve velkém sále

NADZIEJA ARTYMOWICZOVÁ (1946) je snad nejosobitější básnířka z početné běloruské menšiny v Polsku. Narodila se a žije v Bielsku Podlaském, vzděláním je filoložka, absolventka Varšavské univerzity. Autorka sedmi básnických sbírek, mezi nimiž jsou Dveře (s básnickými komentáři Alese Razanava), Odplouvá klidné nebe, Žlutá muzika.
15. 7. v 18.00 ve velkém sále

MIRA ŁUKSZOVÁ se narodila r. 1958 v Hajnówce, pochází z etnicky běloruského regionu kolem Białystoku, který patří Polsku. Po absolvování bělorusistiky a rusistiky v Białystoku pracuje jako novinářka v týdeníku Bělorusů v Polsku Niva. Literárně debutovala r. 1973. Vydala několik básnických sbírek a povídkových knih. Mistryně krátkých lyrických náčrtů. Píše bělorusky a polsky. Její povídka Žena se zchromlou rukou vyšla česky v Antologii běloruských povídek (Větrné mlýny 2006) a v časopise Host.

27. 7. v 18.00 ve velkém sále

MICHAL ANDRASIUK se narodil r. 1959 v Hajnówce u Białystoku. Debutoval v roce 2000 povídkovou knihou Firma, od té doby vydal další dvě knihy prózy Místní gravitace a Bílý kůň, v nichž mistrně líčí život polského venkova na polsko-běloruském pohraničí. Michal Andrasiuk pracuje jako novinář v białystocké redakci Rádia Racyja, vysílajícím v běloruštině. Na MAČ bude číst povídky Hranice a Kolka, co létal nad městečkem.

28. 7. v 18.00 ve velkém sále

K festivalu pravidelně vychází programový katalog, ve kterém najdete základní informace o jednotlivých autorech, letos poprvé vyjde i detailnější ohlédnutí za loňským ročníkem, kdy do Brna přijeli berlínští spisovatelé. 

 

8. ročník festivalu Měsíc autorského čtení trvá od 1. do 31. července

Pořadatel: nakladatelství a agentura Větrné mlýny

Místo konání: Divadlo Husa na provázku, Zelný trh 9, Brno

Vstupné: dobrovolné

 

Podrobný program

 

-lk-

28. 06. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130526 návštěv, dnes zatím 360 (2 online).