NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polské filmy v Karlových Varech

V rámci letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude uvedeno sedm polských filmů. V hlavní soutěži se bude ucházet o Křišťálový glóbus film Náměstí spasitele. Jeho autoři - Krzysztof Krauze a Joanna Kos-Krauze, si před dvěma lety odvezli tři křišťálové koule za film Mój Nikifor.

 

Náměstí Spasitele (Plac Zbawiciela), 2006, 105 min

Režie: Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze

 

Po prodeji bytu a před kolaudací nového se Bartek s rodinou uchýlí k matce, aniž tuší, že naletěl podvodníkům. Zájmy a potřeby protagonistů vynuceného soužití ústí do konfliktů, lásku střídá nenávist, toleranci nesnášenlivost. Kdo zavinil tragický závěr neřešitelné situace? Lidé či okolnosti?

 

 

Polské filmy jsou pravidelně prezentovány v sekci Na východ od Západu. V tomto roku máme možnost zhlédnout dva snímky: debut S. Muchy – Naděje a Odpusť M. Stacharského. Předsedou poroty Na východ od Západu je Stefan Laudyn, šéf varšavského filmového festivalu.

 

Naděje (Hope), 2007, 105 min

Režie: Stanisław Mucha

 

V hraném debutu se známý dokumentarista Stanislaw Mucha (Absolut Warhola, Střed) vrací do rodného Polska, kam zasadil příběh o rodině, víře, vině a duchovních hodnotách. Krádež cenného obrazu zasáhne do života mladíka, který se rozhodne pachatele vydírat. Netouží však po penězích – jeho ambicí je donutit zloděje, aby vrátil umělecké dílo do kostela, kde původně obraz visel. Je mladík naivní idealista nebo blázen, jehož život je plný temných stránek?

 

Odpusť (Przebacz), 2006, 90 min

Režie: Marek Stacharski

 

Automechanik Stan se spřáhl s pouličním gangem. Baví ho páchat lumpárny a drobné krádeže, ale brutální znásilnění mladé ženy ho zaskočí. Po náhodném setkání s obětí mu dojde hrůznost důsledků spáchaného činu. Snaží se svůj prohřešek napravit, ale zpřetrhat svazky s minulostí je nesnadné...

 

 

V soutěži dokumentárních filmů bude uveden snímek Hodina hudby – laureát stříbrné medaile z festivalu v Monte Carlo.

 

Hodina hudby (Lekcja muzyki), 2006, 26 min

Režie: Andrzej Mańkowski

 

Hlavní postavou filmového debutu Andrzeje Mańkowského je polský klavírista a pedagog Tomasz Stroynowski, který je zcela pohlcen světem vážné hudby, jejíž melodie pro něj představují nejzásadnější a nejuniverzálnější nástroj komunikace.

 

 

V rámci speciální přehlídky pro kritiky časopisu Variety bude promítnut film Hyena Grzegorze Lewandowského.

 

Hyena (Hiena), 2006, 89 min

Režie: Grzegorz Lewandowski

 

Hyena je hrůzný thriller o dětech – rozhodně jim však není určen. Sleduje příběh malého hocha a jeho nového kamaráda, vraha na útěku, který začíná likvidovat chlapcovy nepřátele. Smělost a zručnost, s nimiž se Grzegorz Lewandowski chopil režie, dělají z jeho debutu působivý snímek.

 

 

Součástí přehlídky studentských filmů Fresh Selection - pět filmových nadějí bude film Za plotem Marcina Sautera.

 

Za plotem (Za płotem), 2005, 12 min

Režie: Marcin Sauter

 

Omezený prostor, zvnějšku prázdno, uvnitř velká dramata. Návrat do dětství, do doby prázdnin, časů horkého léta. Náhle se zjevují všechny polozapomenuté detaily, objevitelská puzení, drobné epizody, nad kterými jsme si lámali hlavu a mysleli, že to tak bude věčně... Cena za nejlepší film hlavní soutěže 3. ročníku festivalu Fresh Film Fest.

 

 

Sedmým filmem je Letní láska Piotra Uklanského. Film bude uveden v sekci Galerie.

 

Letní láska (Summer Love), 2006, 93 min

Režie: Piotr Uklanski

 

Symbolický snímek ve stylu westernu s Karlem Rodenem jako padouchem a Valem Kilmerem coby hvězdně obsazenou mrtvolou. Tvůrce filmu Piotr Uklanski je jedním z nejvýznamnějších (a nejkontroverznějších) polských výtvarníků dneška. Parodie? Postmoderní citace? Experiment? Rozhodněte sami.´

 

 

Festival probíhá od 29. června do 7. července 2007.

 

Popisy filmů pocházejí z oficiálních stránek festivalu.

 

Zdroj: Gazeta Wyborcza

Stránky festivalu

Informace o filmech na filmpolski.pl  

-hm-

29. 06. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146033 návštěv, dnes zatím 482 (6 online).