NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Chytrá bruselská horákyně a tajemní neznámí

Uplynulý týden v polských i českých médiích nás začal pečlivě připravovat na letní okurkovou sezónu. Pravda, deníkům vévodilo téma unijního summitu v Bruselu a mnohé (zejména polské) novináře nakonec více zajímalo, zda si Angela Merkelová došlápla na polská dvojčata, nebo zda to byl z jejich strany nečekaně geniální tah – a dvojčata tak naopak nenápadně přechytračila i chytrou horákyni (vždyť kdo ví, co stihnou bratři Kaczyńští ze IV. polské republiky vybudovat za sedm let?). Ostatně v jisté poznámce pod čarou bruselské Listiny základních práv se objevila tato slova: „Listina se nijak nedotýká práva členských států přijímat právní předpisy v oblasti veřejné morálky, rodinného práva, jakož i ochrany lidské důstojnosti a dodržování fyzické a mravní integrity člověka.“ Alespoň něčím se tak Kaczyńští mohou doma chlubit, minimálně před vládním kolegou Giertychem. Jak může být podobné uvažování „podnětné“, předvedl šéf poslaneckého klubu Ligy polských rodin Mirosław Orzechowski, jehož slova o dvou nebezpečích aktuálně číhajících na Polsko – tedy o občanech homosexuální orientace a Němcích – rovněž prolétla polskými médii.

 

Každopádně polonofil si jistě užil. Polsko se zase jednou stalo hlavním terčem zájmu, a opět si připsalo několik dalších nálepek, o nichž nikdo příliš nepřemýšlí – nesnášenliví katolíci infantilně zakazující Teletubbies jsou tentokráte nemocí Evropy blokující jakoukoli rozumnou dohodu. Česká média nezůstala pozadu. V tomto ohledu je alespoň Jiří Hanák v Právu (28. června) drobet originální, když polského premiéra nazývá dřevomorkou v krovu Evropské unie. Polští potížisté se teď přestěhují na portugalskou půdu, jen se trochu bojím, jakou údernou obálku si pak asi vymyslí týdeník Wprost.

 

Nicméně i přesto se první prázdninové okurky objevily. U nás jsme se tak například mohli dočíst, že na výstavě Sacroexpo v Kielcích lze zakoupit „termosutanu“, poslední módní výstřelek polského kléru (Lidové noviny, 26. června), že v Polsku se chystá nová knížka o dobrodružstvích Bolka a Lolka, bohužel nesoucí podezřelý podtitul „Praví a spravedliví“, nebo že polské žampióny drtí konkurenci (vše opět LN, 28. června). Na serveru iDnes (29. června) se zase můžeme inspirovat jihopolským okresem Rybnik, kde se chystají zavést vlastní měnu – zlaťáky. Že se podobná zpráva objeví v rubrice Ekonomika a ještě je rádoby seriózně komentována tiskovým oddělením České národní banky, to už tak úsměvné není.

 

V Polsku se naopak velká pozornost věnuje stávkujícím zdravotním sestřičkám, finanční aféře uvnitř Giertychovy Ligy polských rodin nebo v pořadí třetímu Shrekovi. O to víc zaujmou některá poněkud pozapomenutá témata, o nichž pravděpodobně nelze ani doufat, že by pronikla až do českých luhů a hájů. Tygodnik Powszechny připomněl 60. výročí vydání prvního čísla polského exilového časopisu Kultura. Článek Andrzeje Brzezieckého přináší i faksimilii TP z roku 1947 právě s informací o první Kultuře tehdy ještě dvojlístku Giedroyc – Herling-Grudziński, krom toho je i zajímavou sondou do doby, v níž v červnu 1947 časopis v Římě vznikal. Gazeta Wyborcza (rozuměj Adam Michnik) se zase rozhodla obohatit sbírky varšavského Muzea literatury Adama Mickiewicze dosud neznámým dopisem básníka Juliana Tuwima z 27. července 1945, který Tuwim adresoval polskému emigrantovi Józefu Grüssovi, příteli Michnikova otce. Netrpím iluzemi, že dopis s bohatým komentářem Marka Radziwona o dobové atmosféře panující mezi Poláky zvažujícími návrat do země se stane nejčtenějším článkem týdne, ale je příjemným odpočinutím od politické mediální vřavy.

 

A jak nejlépe zahájit prázdniny? Slova premiéra Jarosława Kaczyńského, která pronesl tuto sobotu na sjezdu komunálních politiků z řad Práva a spravedlnosti, jistě zaměstnají „investigativní“ novináře a komentátory minimálně na několik dní: „Gdyby ktoś niechętny Polsce w jakiejś innej stolicy, obawiając się naszego sukcesu i rozwoju, chciał wymyślić scenariusz zaszkodzenia Polsce, to mógłby wymyślić właśnie to, co się teraz dzieje w kraju. Nie jest to oskarżenie pod adresem pielęgniarek i lekarzy. Oni mogą sobie tego nie uświadamiać. Ale inni szatani są czynni.“ Alespoň se někteří dozvědí, kým byl básník Kornel Ujejski, jehož slova Kaczyński tak originálně parafrázoval. Jak vidno z vyjádření jiného politika, primátora Vratislavi Rafała Dutkiewicze, podobná tajemná nebezpečí hrozí (v) Polsku na každém kroku. Nepřejícné pochybnosti, zda by Vratislav dokázala kromě fotbalového Eura 2012 zorganizovat v témže roce i světovou výstavu Expo, jsou podle něj útokem na „sféru polského sacrum“ (Gazeta Wyborcza, 27. června). Vždyť „w Polsce trzeba teraz budować drogi i stadiony, a jeśli w listopadzie dopisze nam szczęście, trzeba się będzie zabrać za organizację Expo. Nie niszczcie naszych marzeń, Nieznani Koledzy!“ A zase za to mohou tajemní neznámí...

 

Proč Letem mediálním světem?

 

Andrzej Brzeziecki: Kwiatek równy kożuchowi (Tygodnik Powszechny, Nr 26)

Marek Radziwon: Gdzie twoje miejsce, poeto (Gazeta Wyborcza, 30. června)

Rafał Dutkiewicz: Sacrum i profanum (Gazeta Wyborcza, 27. června)

 

-mb-

02. 07. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146031 návštěv, dnes zatím 480 (4 online).