NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Miś Uszatek hrdinou celovečerního filmu?

Kreslená postavička Miś Uszatek se poprvé objevila v roce 1957. Jejím autorem je Zbigniew Rychlicki a medvídka vymyslel do časopisu Miś, který byl určen pro malé děti (českou obdobou bylo Sluníčko). Později se Uszatek stal hrdinou knih Czesława Janczarského a dnes je talismanem filmového studia Se-ma-for, ve kterém vznikly všechny díly večerníčku. První několikaminutové filmy o Misiu Uszatkovi se objevily v televizi na konci 60. let. Tenkrát měl svěšené pravé ucho a byl trochu hubenější. Hlas dal postavičce Mieczysław Czechowicz a je s ní spojován podobně jako u nás např. Rákosníček s Jiřinou Bohdalovou. Proto je pro Poláky, kteří vyrůstali na Uszatkovi, nepředstavitelné, že nejen v Japonsku dabuje medvídka žena. Nejpopulárnější je večerníček ve Finsku a Slovinsku, kde televize obnovují licenci každé dva roky (tak dlouho trvá vysílání všech 104 dílů). Finsky se mu říká Nalle Luppakorva, slovinsky Medvedek Uhec, slovensky Macko Usko a japonsky Kumachan.

 

Uszatek jest pedantem. W jego mieszkaniu leży jasna wyprasowana pościel, w oknie wiszą starannie upięte firanki. Kostiumy Misia są doskonale przemyślane. Kiedy pada deszcz - wyciąga z szafy fioletowe kalosze, spodnie w tym samym kolorze, żółtą kurtkę i beret w żółto-czarną kratę. Przebiera się średnio co trzy minuty. Ma kilka szlafroków i kilkanaście piżam. Wszystko jak ze sklepu Miejskiego Handlu Detalicznego. Porządny PRL. (Gazeta Wyborcza)

 

Na začátku každého dílu nás vítá písničkou, na konci jde spát. Během dne vyřeší problém některého z kamarádů – Prasátka, Tety Chrum-Chrum, dvojčat Králíků, Zajíce. Než Miś zhasne lampičku a popřeje dobrou noc, udělí ponaučení všem dětem. Niedobrze jest się przechwalać, a dobrze dbać o wspólną własność. Należy solidnie przygotowywać się do wycieczek, ale nie odchodzić za daleko od domu. I korzystać z usług Poczty Polskiej. (Gazeta Wyborcza)

 

Před několika lety namaloval Robert Maciejuk cyklus obrazů, na kterých Miś stál před neutrálním pozadím a díval se dopředu. To postać mocno osadzona w kontekście bez swoich przyjaciół zwierzątek, łóżka i małego domku nie jest tym samym misiem. Wyciągając go z tego skodyfikowanego świata, pozbawiłem go tożsamości. Im bardziej na moich obrazach macha do nas łapą, tym bardziej dostrzegamy, jak nie pasuje do współczesności. – Robert Maciejuk

 

Jak bude tedy vypadat současný film o Uszatkovi?

 

Polská Televize nechtěla podpořit natáčení dalších dílů večerníčku, a tak Se-ma-for navrhl celovečerní film. O produkci filmu se zajímá též japonská firma Eden, která nedávno koupila Przygody Misia Uszatka pro japonskou televizi. Kdo dá hlas Misiu Uszatkovi a zastoupí tak podle mnohých nenahraditelného Mieczysława Czechowicze? Mluví se o Zbigniewu Zamachowském. Byłbym szczęśliwy, gdyby ktoś zadzwonił z oficjalną propozycją, bo dotąd słyszałem tylko plotki o tym, że mógłbym zagrać Uszatka. A już pracuję nad lewym uchem. To wielkie wyzwanie nadać Misiowi nowy, wiarygodny głos, bo Mieczysław Czechowicz jest, niestety, nie do zastąpienia. – Zbigniew Zamachowski. Autoři chtějí zlepšit vizuální stránku, hlavně pohyb postaviček, ale zároveň nechtějí tvořit vše na počítači. Poctivá ruční práce je pro ně důležitější. A jaký bude příběh? Sám scénárista Piotr Jasek ještě neví, o čem přesně film bude, ale je si jistý, že bude určen hlavně pro děti. Že by nás v časech rychlých animovaných filmů plných vtipných hlášek a gagů překvapila tradiční animovaná pohádka?

 

Zdroj: Gazeta Wyborcza

Filmové studio Se-ma-for

Více o Misiu Uszatku

Miś Uszatek na YouTube

-hm-

03. 07. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133274 návštěv, dnes zatím 162 (4 online).