NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Dvě hudební pozvánky

Dva polské hudební bonbónky ze zcela odlišného soudku čekají na posluchače během letošního prázdninového července. Prvním bude polská účast na již tradičním festivalu Colours of Ostrava, který proběhne ve víkendových dnech 12.–15. července, tím druhým pak renesanční hudebně-taneční představení Dáma s hranostajem, jež se v pražském Divadle ABC představí 23. července.

 

Colours of Ostrava

Pátek 13. července, 17:15–18:15 (Tent – Podhradí): skupina Mate.O 

Skupina Mate.O debutovala na polské hudební scéně v roce 1997 a do této doby vydala tři alba: „Totalne uwielbienie“ (1997), „Jesteś dobry dla mnie“ (2002), „Zapominam siebie“ (2006). Jejich hudbu je možné zařadit mezi pop-jazz a obsahuje zajímavé myšlenky a aranžmá s výjimečnými texty jednotlivých skladeb. To řadí tuto hudební formaci mezi významné kapely polské hudební scény a umožňuje jim spolupráci s významnými polskými umělci, mimo jiné s Pawlem Bzim Zawreckim – klávesistou a producentem, který se podílí hudebně i producentsky na albech Anny Marie Jopek a s Mate.O spolupracoval na posledním albu.

 

Pátek 13. července, 18:45–19:45 (Tent – Podhradí): Martyna Jakubowicz

Martyna Jakubowicz je známá autorka balad, její hudbu tvoří směsice folku, blues a klasického rocku. Poprvé se objevila na polské scéně před dvaceti lety a od té doby vydala 10 alb. Zpočátku vystupovala s akustickou kytarou ve studentských klubech. Brzy se vypracovala k titulu „polské Joan Baez”. Následně spolupracovala s kapelami Kasa Chorych a Krzak, díky čemuž se o ní začalo mluvit jako o první dámě polského blues. Z tohoto období pocházejí hity: „Znów będę wolna”, „Gdzieś między”, „Kłopoty to moja specjalność” i její největší hit – „W domach z betonu nie ma wolnej miłości”. V březnu 2005 se objevilo album „Tylko Dylan”, natočené společně s kapelou Voo Voo a s pozvanými hosty, které jí zajistilo v Polsku velkou popularitu i v médiích. Za svou kariéru získala několik hudebních nominací i cen, mezi nimiž byla také nominace na nejvýznamnější polskou hudební cenu „Fryderyk” (1995).

 

Pátek 13. července, 00:00–01:15 (Klub Temple): Masala soundsystem

V roce 2002 vytvořili Max Cegielski (Max), Rafał Kołaciński (Praczas), Tomek Szczeciński (Que Sabroso) a Maciek Szajkowski (Szaja) Dj-ský kolektiv s názvem Masala soundsystem. Hudebním cílem tohoto uskupení byla chuť představit lidem muziku plnou taneční energie z různých koutů světa, která není známá z komerčních médií. Mezinárodní křižovatky nemusejí být podle hudebníků místy konfliktů, mohou být naopak postavené na fascinujícím dialogu. V průběhu roku pak přibývala spolupráce s MCs, muzikanty ve hře na orientální nástroje, Djs, orientálními tanečnicemi a VJs. Stěžejní album „Masala“ (2004) přineslo směsici tradičních orientálních instrumentů a vokálních technik s nynější elektronikou s rytmy electra, ďnb, dancehall, reggae či dub.

Neděle 15. července, 16:15–17:15 (hl. scéna Spektrum Česká spořitelna): Brathanki

Skupina Brathanki, v Čechách poněkud neinvenčně nazývaná "polský Čechomor", byla založena v roce 1998 a v Polsku patří mezi nejpopulárnější. Hudbu Brathanek tvoří ozdobné, krásu neztrácející lidové střípky sesbírané napříč Polskem, Ukrajinou a Maďarskem, rafinovaně poskládané v ozdobnou poprockovou vázu s funkovými ornamenty. Lidový akcent „Bratranců“ je navíc jištěn odlehčeným, frázovitost uvolňujícím humorem. S alby Ano! a Patataj se Brathanki stali obrovskou senzací polské scény. V té době také několikrát úspěšně vystoupili v Čechách. Tehdy v jejích řadách zpívala Halina Mlynkowa, původem Češka, dnes nahrazená Olou Chodakovou. Kapelu tvoří elitní muzikanti, otrkaní v rockových, jazzových a popových souborech.

 

Zdroj:www.coloursofostrava.cz

Webové stránky skupiny Brathanki

Masala soundsystem

 

 

23. července, 19:30 (Divadlo ABC, Vodičkova 28, Praha 1): Dáma s hranostajem

Renesanční hudebně-taneční představení Dáma s hranostajem souborů Cracovia Danza (tanec) a Ars Cantus (hudba) je inspirováno slavným Da Vinciho portrétem Cecilie Gallerani, milenky vévody milánského Lodovica Mora. Líčením známého příběhu o Cecilii a Lodovicovi publikum zažívá historický výlet na dvůr vlivného rodu Sforzů. Nejbohatší vladař, uznávaný dobyvatel, patron umění i stavitel, který povolal mistra Leonarda do svých služeb, organizoval pro svou milovanou Cecilii velkolepá představení a jedinečné bály. Program Dáma s hranostajem je pokusem o rekonstrukci fragmentů baletního představení Il Paradiso, jehož sláva se ve své době šířila celou Evropou a pro které Da Vinci navrhl kostýmy a scénu. Rekonstrukcí autentických choreografií se ujala Barbara Sparti, která bezesporu patří k vůdčím osobnostem a znalcům dobového tance. Kostýmy, navržené francouzským designérem Martinem Pichonem a Monikou Polak-Luścińskou, jsou inspirovány dobovými ikonografiemi.

 

Představení je součástí programu mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby.
Zdroj: www.collegiummarianum.cz

 

-mb-

04. 07. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133283 návštěv, dnes zatím 171 (4 online).