NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: Trocha reportáže

Podívejme se dnes na několik publikací z oblasti široce pojaté reportážní, příp. vzpomínkové literatury, které v Polsku v poslední době vyšly. Zabrousíme přitom jak do polské (nejen) literární historie, tak do poněkud exotičtějších krajů.

 

Wojciech Jagielski: Modlitwa o deszcz

(Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2007)

Wojciech Jagielski, publicista a zahraniční dopisovatel listu Gazeta Wyborcza, se dlouhodobě zabývá ozbrojenými konflikty v Afghánistánu, Čečensku či Tádžikistánu. Kniha jeho reportáží právě z afghánského prostředí, nazvaná Modlitwa o deszcz, vyšla poprvé už v roce 2002. Zachycuje autentické zážitky z Jagielského cest po Afghánistánu v letech 1992–2001. Pohled Evropana na tuto specifickou kulturu, na postoje Afghánců k náboženství, na jejich bouřlivou historii, vztah k cizincům, ale i vlastním tradicím; reflexe střídajících se politických režimů i několika ozbrojených konfliktů – to vše v knize najdete. V listopadu r. 2002 získala Modlitwa o deszcz cenu Warszawska Premiera Literacka.

 

Rafał Podraza: Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec
(Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2007)

Magdalena Samozwaniec (1894–1972), vlastním jménem Magdalena Kossak, dcera malíře Wojciecha Kossaka a sestra básnířky Marii Pawlikowské, byla kdysi populární prozaičkou a fejetonistkou, především díky svému smyslu pro parodii a satiru. Je např. autorkou známého autobiografického románu z meziválečného období Maria i Magdalena (1956). Dnes se z ní stala poněkud zapomenutá postava polské literární historie, o to zajímavější je kniha Rafała Podrazy věnovaná vzpomínkám současníků na „šílenou Madziu“. Podraza se vydal i do rodinné knihovny Kossaků a shromáždil množství fotografií či fragmentů deníkových zápisků a poznámek samotné autorky, kniha je tak plná nejen autentických vzpomínek, ale i zajímavého textového a obrazového materiálu, dosud jen částečně publikovaného.

Janusz Miliszkiewicz: Przygoda bycia Polakiem

(Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2007)

Další svého druhu reportážní knihou je publikace Janusze Miliszkiewicze, novináře zabývajícího se především uměním a problematikou obchodu s uměleckými předměty, nazvaná Przygoda bycia Polakiem. Miliszkiewicz v ní v drobných medailoncích představuje význačné polské umělce, sběratele, antikváře, muzejníky a další „mecenáše“  (např. Jana Nowaka-Jeziorańského, i u nás známého novináře a politika, Władysława Bartoszewského, politika, historika, ale i dlouholetého pracovníka osvětimského muzea, nebo Marka Potockého, potomka slavného rodu Potockých, sběratele knih, mj. dnešního majitele originálu slavného „Rękopisu znalezionego w Saragossie“). Kniha může být netradičním pohledem nejen na polské umění a na svérázné prostředí sběratelů či obchodníků „s uměním“, ale i na některé známé osobnosti polského veřejného života.

 

-mb-

09. 07. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130524 návštěv, dnes zatím 358 (1 online).