NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: Polská próza poprvé i podruhé

Stefan Chwin: Dolina Radości

(Wydawnictwo Tytuł, Gdańsk 2007)

V Polsku po roce znovu vychází poslední román známého gdaňského autora Stefana Chwina Dolina Radości, tentokrát s měkkou obálkou, a tedy i levněji. Stefan Chwin je autorem dostatečně známým i v Čechách, jeho román Hanemann netřeba příliš představovat. Dolina Radości je příběhem Žida Eryka Stamelmanna, vizážisty slavných filmových hvězd i významných politiků. Ze severopolského Gdaňsku počátku 20. století se postupně přesuneme do Mnichova, Berlína, válečné Varšavy či Moskvy, abychom se i s hlavním hrdinou nakonec vrátili zpět do Gdaňsku. Eryk Stamelmann je podle Chwina tak trochu lhář, tak trochu kriminálník, tak trochu čaroděj. Během svých cest stihne změnit identitu i potkat řadu osobností minulého století. Román je i zajímavým dokumentem o barvitých osudech umělců v barvitém 20. století.

 

Katarzyna Grochoła: Osobowość ćmy

(Wydawnictwo Autorskie Katarzyna Grochoła, Warszawa 2007)

Druhým 2. vydáním, které stojí v době prázdnin za připomenutí, je román Katarzyny Grochoły Osobowość ćmy. Kniha je zajímavá už tím, že si ji autorka vydala sama, vlastním nákladem. Jde o příběh osmi přátel, kteří v rámci svých životních peripetií a po mnoha letech bloudění i nejrůznějších omylů zjišťují, že nejdůležitější je tak jako tak láska. O tom se nás ostatně Katarzyna Grochoła snažila přesvědčit ve všech svých knihách. Její příběhy jsou variací na téma život bez muže nebo život s mužem? – například román Už nikdy, který vyšel i česky, se stal v mnoha zemích doslova bestsellerem. Nyní máte příležitost zjistit, zda má Katarzyna Grochoła stále co říct.

 

Marek Bieńczyk: Przezroczystość

(Znak, Kraków 2007)

Knihy Marka Bieńczyka, prozaika, esejisty, překladatele Kundery či Ciorana, ale také literárního historika, vycházejí v těchto dnech hned dvě. Tou první je již druhé vydání jeho románu z prostředí psychiatrické léčebny za druhé světové války Tworki (Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2007), za který byl Bieńczyk nominován na cenu Nike a získal ocenění Paszport „Polityki“. Jeho nová esejistická kniha nazvaná Przezroczystość prozrazuje už svým názvem, co je jejím hlavním tématem – průzračnost, průhlednost, transparentnost ve všech podobách, které nám moderní doba přinesla, od politických teorií přes architekturu prosklených budov až po kosmetické přípravky. Bieńczyk ji přitom chápe jako zvláštní filtr, skrze který lze popsat de facto celý svět. Kniha nepostrádá ani jisté prvky fabule, díky čemuž ona průzračnost nabývá takřka metafizyckých rozměrů.

 

-mb-

16. 07. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131733 návštěv, dnes zatím 403 (4 online).