NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Spojenec nebo zlobivý kamarád?

Státní návštěva prezidenta Václava Klause v Polsku zaměřila pozornost novinářů na našeho severního souseda více, než je běžné. Napomohla tomu i vládní krize. V pondělí 9. června vyhodil premiér Jarosław Kaczyński lídra koaliční Sebeobrany Andrzeje Leppera pro podezření z korupce. Lepper okamžitě ohlásil odchod své strany z vlády a Polskem proběhla vlna očekávání předčasných voleb, které by následovaly po oslabení koalice. Nakonec si ale Sebeobrana vše rozmyslela a na posledním zasedání před parlamentními prázdninami potvrdila své rozhodnutí zůstat spolu s PiS a LPR u moci. Politické přetahování opět odsunulo důležitější body programu, například debaty o rozpočtu a především možnostech, jak v příštích letech ušetřit a snížit zadlužení. Na tom, že aféry kolem lustrací nebo kánonu školní četby jsou jen zástupným tématem, se shoduje většina Poláků. „Vrtění psem“ odvádí pozornost například od protestů lékařů a zdravotních sester, kteří požadují zvýšení platů, nebo od zmiňovaných ekonomických reforem.

 

Čeští novináři se soustředili především na česko-polské vztahy. Luboš Palata v Lidových novinách vidí Polsko jako našeho spojence proti Bruselu. Záleží podle něj hlavně na tom, kdo je zrovna u moci. Zatímco současný prezident Václav Klaus našel konečně spřízněnou euroskeptickou duši, premiér Topolánek by naši zemi viděl radši na straně Dánska a Velké Británie než „třetí nejchudší země EU s rozsáhlým zemědělstvím“, která patří k těm, co vysává evropské fondy. Palata připomněl i některé sporné momenty, jako spor o Těšínsko nebo polskou účast v zásahu spřátelených vojsk v roce 1968. Dnes Poláci a Češi nacházejí více společných témat, ačkoli se často „shodnou spíše v tom, co společně nechtějí, než v tom, co chtějí“ (LN, 11. 7. 2007).

 

Diskutovaným tématem v českých médiích je také naše případná podpora „zlobivého“ Polska v jeho sporech s Německem nebo Evropskou unií. Česká republika se však rebelem stát nechce a volí raději vyčkávací taktiku. Pokud by Poláci přitvrdili, nemohou se svými sousedy počítat. I strach z izolace vedl podle Václava Dolejšího k nadstardandnímu přijetí Klause ve Varšavě. Český prezident přijel do Belwederu limuzínou doprovázen vojenskou kavalerií a čekal ho soukromý program v prezidentské vile Pronik. „Pouze přeřeknutí polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který si v jednu chvíli spletl Václava Klause s jeho předchůdcem Václavem Havlem, poněkud pokazilo dojem, že ve Varšavě českého prezidenta zbožňují“ (MFD, 11. 7. 2007).

 

Luboš Palata: Polsko, spojenec proti Bruselu

 

-lk-

16. 07. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147328 návštěv, dnes zatím 116 (2 online).