NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Biografie Andrzeje Munka z pera Marka Hendrykowského

Na pultech polských knihkupectví se objevila kniha Marka Hendrykowského věnovaná režisérovi Andrzeju Munkovi. Vyšla v nové edici Ludzie Polskiego kina, kterou připravuje vydavatelství Więź.

 

Hendrykovský se ve své práci s velikým zaujetím noří do života a tvorby jednoho z nejvýznamnějších režisérů polské školy filmové a polské kinematografie vůbec. Popisuje doteď neznámé fakty z jeho života (např. to, že Munk miloval hudbu), ale nejen to, zamýšlí se též nad jeho tvorbou z originální perspektivy. „Jak żyć?“ Podle Hendrykowského to byla asi nejdůležitější otázka, na kterou se snažil Andrzej Munk ve svých filmech odpovědět. Andrzej Wajda píše v úvodu knížky, že to Andrzej Munk v filmu Eroica rozlišil bohaterstwo a bohaterszczyznu (to znamená hrdinství a hrdinství náhodné, trochu hrané, trochu falešné, ale skutečné a pravděpodobné, prostě úplně jiné než ho známe z filmů Wajdy). Kniha obsahuje též mnoho anekdot ze života režiséra a text dokumentuje bohatá galerie fotografií, z nichž některé nebyly ještě nikdy opublikované.

 

I přesto, že se v Polsku objevuje ročně velké množství nových publikací (hlavně z oblasti filmové historie) a nemalá pozornost je věnována právě polské kinematografii, nová řada knih zaplní díru v publikacích o méně populární sféře polského kina. Jako další se ukážou knihy:

 

Magdalena Lebecka: Lech Majewski
Katarzyna Jabłońska: Danuta Szaflarska
Katarzyna Mąka-Maltańska: Agnieszka Holland
Marek Hendrykowski: Marcel Łoziński
Wojciech Otto: Zdzisław Maklakiewicz
Iwona Grodź: Jerzy Skolimowski

 

Marek Hendrykowski – znalec dějiny kinematografie i filmového umění, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zakladatel poznaňské filmové vědy, vedoucí Zakładu Filmu i Telewizji na poznaňské polonistice. Autor mnoha cených knížek, mj.: Słowo w filmie, Słownik terminów filmowych, Autor w filmie, Sztuka krótkiego metrażu, Język ruchomych obrazów, Historia filmowego Oskara.

 

Recenze knihy

Andrzej Munk na filmpolski.pl

-hm- 

29. 07. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1149535 návštěv, dnes zatím 72 (5 online).