NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Zvířátko, agenti a léto v českých novinách

„Zvířátko“ je krátký zábavný příspěvek, který často uzavírá nejen večerní zprávy. Zařazují ho soukromé i nesoukromé televize a často i různá rádia. Může jít o narození skutečného zvířátka v některé zoo, o dvouleté dítě, které řídilo dopravní letadlo cestou přes Atlantik, nebo o psa hledajícího páníčkovi v lese houby. Jednou takovou zprávou dnes začneme, pak projdeme další kapitolu komunistických dějin vytaženou na světlo polským Ústavem paměti národa a zastavíme se u přeshraniční černé kroniky. Analýzu českého tisku svěříme na závěr člověku nejpovolanějšímu.

 

Leszek Wójcik, řidič autobusu ze severopolského Słupska, přišel o zaměstnání poté, co z firemního mobilního telefonu odeslal během jednoho měsíce na osmatřicet tisíc textových zpráv. O případu na své webové stránce informoval i anglicky psaný deník International Herald Tribune (IHT). Wójcik se snažil vyhrát v soutěži sto tisíc polských zlotých a získat tak peníze na koupi druhého automobilu. Svého zaměstnavatele namísto toho o čtyřiadevadesát tisíc zlotých připravil.

 

Ve stejný den, čtvrtek 26. července 2007, přinesl tentýž deník také zprávu o vyšetřování, které na podkladě materiálů z Ústavu paměti národa vede polská prokuratura. Ústav má podle vlastního vyjádření dobře zdokumentovány veřejné projevy představitelů polské PSDS ve středopolské Lodži z let 1968–1969. Ty měly cíleně vyvolávat nenávist vůči židovské populaci a přimět ji k odchodu ze země. V rámci vlny antisemitismu koncem šedesátých let požádalo podle zprávy IHT o vystěhování na jedenáct tisíc Židů. Na počátku akce přitom měl stát projev Władysława Gomułky z 19. června 1967, ve kterém „prstem ukázal na existenci imperialisticko-sionistické páté kolony v Polsku“. Vedení lodžských komunistů vzalo projev jako výzvu a akci zahájilo vydáním dvou brožur, mimo jiné textu Sionismus, jeho vývoj, politický charakter a protipolská tvář. (Obdobné tituly ze stejné doby a v několika jazycích má ve svých fondech i Národní knihovna ČR v Praze.)

 

Téma komunistické minulosti a spolupráce se státní bezpečností se na svých stránkách věnuje i zahraniční vysílání BBC. Text pod názvem Svazky agentů mučí Polsko ve třech částech zmiňuje nejprve případ spolupracovníka tajné policie a předáka odborů z Leninských oceláren v Nové Hutě Stanisława Filoseka, poté připomíná nástup bratří Kaczyńských a jejich postoj k odkazu Solidarity a uzavírá svědectvím známého herce polských šedesátých let Macieje Damięckého, které zpochybňuje věrohodnost materiálů Służby Bezpieczeństwa.

 

Text lze použít jako důkaz, že naše přemýšlení o minulosti aktuálně stojí na místě – článek ukazuje principy a typy odpovědí, které si můžete přečíst třeba v textu o Lustracích v polské katolické církvi na našem webu. Používá modelové případy, které jsou známy minimálně v samotném Polsku. Otázka, kam se vydat dál a mají-li nám materiály bezpečnostních služeb přinést co nového, se tak zatím pořád vrací. Pokud bychom chtěli hledat inspiraci alespoň v uměleckém ztvárnění tématu, tak lze doporučit třeba dva romány maďarského spisovatele Pétera Esterházyho Harmonia caelestis a Opravené vydanie, které ve slovenštině vydal bratislavský Kalligram a které téma vyrovnávání se s nedávnou minulostí podávají nad jiné kvalitně.

 

Vzájemné česko-polské zpravodajství v minulém týdnu samozřejmě existovalo. Jenže kromě dítěte, které se narodilo poslankyni vládní strany a českému premiérovi, zprávy o tom, že radar, o jehož výstavbě nebylo doposud rozhodnuto, postaví firma Boeing, a podobných mnoho zajímavého nepřinesl. Pokud jde o zprávy z pohraničních regionů, tak i Gazeta Wyborcza se omezila na informaci o dvou mladých Polácích zadržených v Liberci při vloupání do obchodu s elektronikou.

 

Čestnou výjimku představuje materiál internetového portálu Aktuálně, opět ze čtvrtka 26. července. Petr Holub v něm srovnává rychlost s jakou polský premiér Jarosław Kaczyński odvolal místopředsedu vlády Andrzeje Leppera obviněného z korupce (v den, kdy obvinění padlo) se slabostí Mirka Topolánka, kterému na odvolání Jiřího Čunka zatím nestačilo ani sedm měsíců. Holub správně poukazuje na rozdíl – zatímco polské Právo a spravedlnost by po případných předčasných volbách mohlo znovu usednout ve vládě, například za podpory Občanské platformy, tak pokud by se do parlamentu po případných volbách nedostali křesťanští demokraté, naši poslaneckou sněmovnu by „ovládla“ levice a ODS by mohla o místech ve vládě pouze snít.

 

Může být podnětné číst text společně s Dopisem z Evropy (opět z 26. července) z IHT. Judy Dempsey se v něm snaží analyzovat příklon polské vlády k národovecké politice, poukazuje na její inspiraci meziválečnou politikou Romana Dmowského a cituje varšavského politologa Gienka Smolara: „Jarosław Kaczyński chtěl vytvořit konzervativní stranu podobnou německým křesťanským demokratům. Žádná taková v Polsku neexistuje. (…) Udělal ale příliš mnoho kompromisů s krajně pravicovými a populistickými stranami. Odcizil se svým umírněným stoupencům.“ Zda je tedy spolupráce s Občanskou platformou po případných volbách možná či pravděpodobná, posuďte sami.

 

Analýze stavu a směřování českého tisku se delší čas věnují Hospodářské noviny. Zatím posledním příspěvkem je text Karla Hvížďaly České noviny o prázdninách 2007, kde se mimo jiné dozvíte, že mezi prestižní noviny na úrovni západoevropských států lze zařadit „v Polsku Dzennik a Gazetu Wyborczu, která alespoň nemíchá bulvární zprávy uvnitř listu se seriózními analýzami a eseji“. Příjemné léto.

 

Polský řidič autobusu propuštěn za odeslání 38 000 sms (IHT, 26. července 2007)

Svazky agentů mučí Polsko (BBC, 25. července 2007) 

Polští žalobci vyšetřují antisemitskou čistku z roku 1968 (IHT, 26. června 2007)

Čunek vs. Lepper: Polská vláda se bortí. A česká? (Aktuálně.cz, 26. července 2007) 

Dopis z Evropy: Tvořit agendu Polského přechodu ke krajní pravici (IHT, 26. července 2007) 

Karel Hvížďala: České noviny o prázdninách 2007 (Hospodářské noviny, 26. července 2007) 

Text je součástí projektu Hospodářské noviny - Speciál: Kam kráčí česká média? (17. července 2007)

 

-pe-

30. 07. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147102 návštěv, dnes zatím 496 (4 online).