NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Právo a spravedlnost

Dnešní téma naší rubriky lze tak trochu předpokládat. Polská vláda se poroučí, česká ne. Česká média si dění v Polsku všímají, což naopak neplatí. My dnes spravedlivě posoudíme zprávy, které od našich severních sousedů přinesl deník Právo – odtud název dnešní rubriky –, připojíme noticku z Mladé fronty DNES a jeden tip na výlet.

    

V Polsku padla vláda, u nás tato možnost prozatím spadla pod stůl. Právo přineslo od našich severních sousedů jen tři noticky o tom, že „Sebeobrana odvolává své zbylé ministry“ (pondělí), že „Kaczyňského vláda se hroutí“ (úterý), a ve středu pak psalo, že Andrzej Lepper má na svého vládního šéfa schované kompromitující materiály shromažďované od loňského podzimu. Měl je vydat na světlo novinářských blesků hned po svém návratu z nemocnice, kde byl hospitalizován. Proces padání vlády ale trval až do pondělí, takže ho tištěná média zachytí nejdříve zítra (14. srpna).

 

V Právu se samotné slovo Polsko objevuje ještě několikrát – dvakrát ve zprávě a komentáři o radaru a raketách a hned pětkrát v kurzovním lístku – každý pracovní den jednou.

 

Tak jako se v Polsku média zabývala pádem vlády, u nás se tématem opět stal Jiří Čunek, jehož nevinu oznámil v pondělí internet, v úterý ráno tištěné deníky a ve stejný den kolem oběda na tiskové konferenci i jihlavský státní zástupce. Reportáž ze země, kde média v předstihu tisknou zprávy o událostech, které se teprve stanou, si Gazeta, Dziennik i Rzeczpospolita nechali ujít.

 

Gazeta věnovala „Jirzimu Czunkovi“ naposledy v polovině července text pod názvem Český tisk chválí Kaczynské za odvolání Leppera a od té doby mají Poláci od naší asi největší mediální kauzy pokoj.

 

Nakonec ale nutno dodat, že vezmeme-li jako korektiv českého tisku třeba BBC, tak délka ani obsažnost jejích zpráv o Polsku není ve stejném období větší. A Českou republiku zmínilo jen při odhalení nového památníku československým letcům, kteří zahynuli za druhé světové války na Skotské vysočině.

 

Jaroslav Spurný v glose na třetí straně aktuálního Respektu (33/2007) o Kaczyńských píše: „Dostali se k moci slibem, že zatočí s korupcí - a teď po dvou letech stojí korupce za jejich pádem.“ Následně pak zmiňuje, že se po předčasných volbách do polského sejmu dostanou jen tři strany – Právo a spravedlnost, Občanská platforma a Svaz demokratické levice, přičemž vidí jako pravděpodobnou vládní spolupráci první dvou zmíněných uskupení. Podobně ostatně uvažoval v Aktuálně.cz Petr Holub již 26. července, viz Letem světem dva týdny staré.

 

Druhý z našich novinových týdeníků – Literární noviny – si polské politiky všímá pouze zpravodajsky, a to v rubrice Stručně ze světa. Glosu na domácí stránce věnuje festivalu Gorolski Święto Roman Sikora a upozornění na tuto folklórní akci mu slouží jako příležitost k rýpnutí do českého premiéra, kterým měl na festivalu prohlásit, že „poté, co byly před sedmnácti lety zbořeny ploty a otevřeny hranice na západě, mohly [by se] otevřít také hranice na východě a hlavně s Polskem“. Což, odmyslíme-li si ostnaté dráty a zajedeme-li do jiného regionu než na Těšínsko, může být v oblasti přeshraniční spolupráce nápad lepší, než se může zdát na první poslech.

 

Mladá fronta DNES si všimla – a my to považujeme za zajímavé -, že česká „investiční skupina Penta“ se uchází o koupi státního podílu v síti obchodů s tiskem Ruch a že už vlastní například maloobchodní prodejny Żabka, sázkové kanceláře nebo lékárny. Možná je zajímavé vědět, že český kapitál také občas vstupuje k sousedům a ne pouze naopak.

 

Stejný deník pak ve své pozvánce na výlet upozorňuje na dolnoslezská městečka Jawor a Swidnica, jejichž dřevěné kostely – největší svého druhu v Evropě – jsou zapsány na seznamech UNESCO, ale v České republice se o nich málo ví.

 

-pe-

13. 08. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147156 návštěv, dnes zatím 550 (4 online).