NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Filmové řádění "po polsku" v Ponrepu

Kino Ponrepo nabídne hned v prvním týdnu po prázdninové přestávce čtyři polské filmy. Prvním z nich je snad nejslavnější a nejuznávanější snímek Andrzeje Wajdy – Popel a démant. Film, který je považován za vrchol Polské filmové školy, byl natočen podle stejnojmenné knihy Jerzyho Andrzejewského, který spolupracoval nad scénářem. Děj se odehrává během jedné noci po oficiálním zakončení druhé světové války v Polsku, kde ale stále trvá „neoficiální válka“ mezi „červenými“ a AK. V hlavní roli uvidíme výjimečného Zbigniewa Cybulského v jeho mýtické roli Maćka a Ewu Krzyżewskou v roli Krystyny. Dále hrají Andrzej Pawlikowski, Bogumił Kobiela aj.

 

Druhým promítaným snímkem bude autorský film Vše na prodej Andrzeje Wajdy. Jedná se o snímek, který uzavíral období šedesátých let a otevíral tvorbu nové generace, tzv. Třetího kina, čili nové vlny v kinematografii. Film je na první pohled rekonstrukcí událostí spojených s tragickým úmrtím Zbigniewa Cybulského – „dvorního“ herce Andrzeje Wajdy. Po delším čase ale zjistíme, že jeho hlavním tématem je zamyšlení nad filmovou tvorbou, a především nad životem režiséra (samotného Wajdy), jeho nerozhodností a problémech, nad hledáním další cesty umělce. V hlavní roli režiséra se objeví Andrzej Łapicki, jako jeho žena Beata Tyszkiewicz, dále pak Daniel Olbrychski aj.

 

Třetí snímek reprezentuje trochu jinou Polskou filmovou školu. Jedná se o film Vlak Jerzyho Kawalerowicze, který je už na první pohled inspirovaný hitchcockovským thrillerem. Jedná se ale spíš o melodrama než thriller. Perfektní formální stránka filmu, a to především kamera Jana Laskowského a hudba Andrzeje Trzaskowského, ve spojení s hereckými výkony Leona Niemczyka a Lucyny Winnické tvoří melancholický snímek – cestu vlakem na sever k moři, během které se člověk může i zamilovat.

 

Film Angelus byl v Ponrepu promítán celkem nedávno, odkazuji vás tedy na trochu starší aktualitu.  

 

Program:

 

Út, 28.8.2007, 20.00: Popel a démant, Andrzej Wajda, 1958

St, 29.8.2007, 20.00: Vše na prodej, Andrzej Wajda, 1968

Čt, 30.8.2007, 17.30: Vlak, Jerzy Kawalerowicz, 1959

Pá, 31.8.2007, 20.00: Angelus, Lech Majewski, 2001

 

Stránky kina Ponrepo

Více informací o filmech na portálu filmpolski.pl

-hm- 

19. 08. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1149536 návštěv, dnes zatím 73 (3 online).