NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Co nám v Polsku padá?

Zavítejme tentokrát letem světem "jen" do českých deníků - co hýbe polskými médii je jednak nasnadě, jednak se ani tak nudit nebudeme. Už už se zdálo, že lákadla letní okurkové sezóny přebije v českých médiích přece jen svým způsobem závažné téma pádu polské vlády (když už nepadá ta česká, vezměme zavděk alespoň tou nejbližší možnou, Slovan jako Slovan...), avšak server iDnes nás nezklamal. Musíme redaktory pochválit za pozornost, kterou věnují česko-polským vztahům. Díky tomu víme, že v Polsku nejen de facto spadla vláda, ale také tam v úterý a ve středu z české strany hranice spadlo více než čtyřicet kluzáků. Plachtařské mistrovství ČR tak skončilo "narušením polského vzdušného prostoru", dlouhým vyšetřováním a vysvětlováním, že nešlo o úmyslný trestný čin, a my jsme si díky tomu mohli tak trochu připomenout doby Varšavské smlouvy i školní hodiny slohu - nad formulací "napadalo tam šestařicet letadel" by jistě každý češtinář zamáčkl slzu. O mnoho lépe by nejspíš dopadla mluvčí polské hraniční policie, jejíž odpověď na dotaz, proč české piloty tak pečlivě kontrolovali, nepostrádá logiku: "Piloti překročili hranici bez toho, že by prošli hraniční kontrolou." Inu, to dá rozum, když zrovna padáte přes hranici... 

 

A zajímavá analýza politické situace? Komentář jinak televizního zpravodaje Miroslava Karase (MF Dnes, 14. srpna) není dvakrát invenční (a to jeho autor nesedí za stolem v Praze, ale přímo u zdroje, tedy ve Varšavě). Krom originálního rozlišování dvojčat Kaczyńských na mladšího a staršího se dozvíme jen to, co už jsme večer předtím slyšeli v Událostech - do Sejmu se dostanou strany tři, dvojčata už ve vládě "pravděpodobně" neohřejí a na triumfální návrat exprezidenta Kwaśniewského je ještě nejspíš příliš brzo. A to se zdálo, že už si Miroslav Karas za ta léta strávená v Polsku mohl zvyknout, že v Polsku se před volbami může stát skutečně cokoli... 

 

Tomu, jak vše nakonec dopadlo, tedy propuštění Giertycha a spol. a proměně kabinetu v menšinový, pak server iDnes věnoval přesně tři věty. Buďme rádi alespoň za ně. Při výměně ministrů nikdo nezemřel, takže v konkurenci výčtu osob zabitých teroristy, vrahy, vlaky a kamiony, blesky, přírodními katastrofami nejrůznějšího druhu či italskými mafiány (a tentokráte nejde o rubriku Černá kronika, kam podle iDnes patří spad kluzáků, ale - věřte nevěřte - Zahraničí) se noví ministři museli uskrovnit. Děsí-li vás mafiánské střílečky, nabízí vám MF Dnes mnohem mírumilovnější pohádku o polských gangsterech, kteří nám v Jeseníkách loupí borůvky (17. srpna). Trochu ve stylu princezny Koloběžky, učesaná - neučesaná, obutá - neobutá, praví strážce Michal: "Bohužel my jim podle zákona borůvky nemůžeme vzít. Mohou jim je sebrat polští pohraničníci. K nám se už plody ale nevrátí. Pochutnají si na nich děti z některého z domovů v Polsku". Díky alespoň za happyend.  

 

Při četbě komentářů v Lidových novinách už člověka napadne, zda je polská vládní krize opravdu tak zoufale nudná a zda zmínka o momentálním zhruba desetiprocentním náskoku Občanské platformy před Právem a spravedlností skutečně nemůže vyvolat o drobet komplikovanější úvahu, než že by volby mohly dopadnout právě takto. Snad jen Luboš Palata si (10. srpna) povšiml, jak je snadné svést prohřešky a podivnosti Kaczyńského vlády na "zloduchy" typu Giertycha či Leppera. Na české novináře tato taktika zjevně působí, protože už víme ledacos o cirkusových výstřelcích obou zmíněných, ale o skutečných příčinách současného neveselého stavu jen máloco.

 

"Pokud by se volby v Polsku konaly dnes - a ne až za dva měsíce, jak plánuje premiér Jarosław Kaczyński - mohla by poprvé v historii vládu sestavit jedna strana, nyní opoziční Občanská platforma." Poláci "podle průzkumů od svých politiků nechtějí a už ani neočekávají mnoho. Přesto jsou zklamaní." I takovéto perly v českých novinách najdeme. Komentář Martina Ehla (Hospodářské noviny, 17. srpna) tak vzbudí spíše rozvernou náladu, pohled na web Britských listů zase lehké podivení, že téma zaujalo i Oskara Krejčího (15. srpna). Nakonec se tak možná ještě rádi vrátíme k letadýlkům, která napadala do Polska - téma je to milé a veskrze nekonfliktní (Poláci je domů přece jen pustili), a Oskar Krejčí o něm dozajista nenapíše.

 

Piloti přistáli v Polsku a měli potíže (MF Dnes, 18. srpna 2007)

Luboš Palata: Peklo J. K. (Lidové noviny, 10. srpna 2007)

Martin Ehl: Polská šance na nový začátek (Hospodářské noviny, 17. srpna 2007)

Oskar Krejčí: Polsko chystá změnu (Britské listy, 15. srpna 2007)

 

-mb-

20. 08. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147103 návštěv, dnes zatím 497 (5 online).