NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: Z filmové branže

"Wciąż szukam tamtej trąbki" - rozmowy z Zygmuntem Koniecznym

 

Polské hudební nakladatelství vydalo knihu poskládanou z rozhovorů Leszka Poloného a Witolda Turdzy s hudebním skladatelem Zygmuntem Konieczným. Všichni tři byli dobrými přáteli, a tak se kromě těch „obyčejných“ dostalo i na otázky více osobní, hlavně o velmi „intimním“ vztahu Konieczného a hudby. Ve finále se kniha mění v jeden dlouhý rozhovor o životě umělce a jeho hudebních fascinacích. Konieczny vzpomíná na své mládí a studia, dlouholetou práci v Piwnici pod Baranami, na práci pro film, která ho vždy fascinovala. Vypráví o svých přátelích a o Krakově, který miloval.

 

Zygmunt Konieczny – skladatel divadelní a filmové hudby, tvůrce literární písně. Narodil se v roku 1937 v Krakově, kde také studoval na Hudební akademii na fakultě skladatelství. Debutoval v kabaretu Piwnica pod Baranami a mnoho let byl jeho profesionálním skladatelem. Zhudebňoval básnické texty, z nichž se mnohé staly hity hudebního nebe. Známá je například jeho spolupráce se zpěvačkou Ewou Demarczyk. Napsal také hudbu k více než stovce filmů, např. k snímkům Jana Jakuba Kolského, Wojciecha Marczewského, dále k filmům jako Lawa a Dolina Issy Tadeusze Konwického, Słońce wschodzi raz na dzień Henryka Kluby aj.

 

"Wciąż szukam tamtej trąbki" - Rozmowy z Zygmuntem Koniecznym
Leszek Polony, Witold Turdza
Nakladatelství: Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA
ISBN: 978-83-224-0870-4
Formát: A5 148X210
Počet stran: 160

 

Światowa encyklopedia filmu religijnego

 

Rozsáhlá kniha z pera 47 autorů v redakci kněze Marka Lise i Adama Garbicze představí nejen filmy o knězích, klášterech a náboženském životě, jak by napovídal její titul, ale téměř každý film, který se alespoň trochu zabývá duchovním životem. Sám Lis přiznává, že měli mnoho problémů s rozlišením filmů, které ještě - anebo už - jsou náboženské a těch, které využívají nebo omezují náboženství na hledání smyslu života (které eliminovali). Termín encyklopedie sugeruje krátké, přehledné a čistě informační hesla, v této encyklopedii ale najdeme hesla dlouhá, analytická a hlavně hodnotící (naštěstí ne pouze z hlediska morálního, ale rovněž estetického). Kniha se skládá ze tří oddílů – pojednání o jednotlivých filmech, osobnostech a obecných jevech a pojmech. Filmy i osobnosti jsou většinou popsány velmi precizně (to se týká především shrnutí obsahu filmů a jejich hodnocení), i když jmenných hesel je spíš méně než více. V obecných heslech ale budeme marně hledat ty, které se automaticky nabízejí, např. Bůh ve filmu, Italský neorealismus, Francouzská nová vlna aj. Co je zajímavé a co považuji za velké plus, je fakt, že autoři neopomněli uvést velké množství dokumentů a televizních filmů.

 

Światowa encyklopedia filmu religijnego

Red. kněz Marek Lis a Adam Garbicz

Nakladatelství: Biały Kruk
ISBN: 83-602-9230-3
Formát: 22.0x29.3cm

Počet stran: 656

Nakladatelství Biały Kruk 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA

-hm-

20. 08. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131741 návštěv, dnes zatím 411 (3 online).