NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Ještě jednou ke čtení...

Co ještě dodat k debatě na téma čtou-li Poláci nebo nečtou, co čtou, případně pomůže-li jim vybrat si vhodnou knihu spíše školní povinná četba, nebo "reklama" vyvolaná např. oceněním některou z renomovaných literárních cen? Snad tolik, že onu nevelkou část populace (nejen polské), která čte a čtivo si zodpovědně vybírá, zláká pravděpodobně spíše možnost druhá. Samozřejmě, záleží na tom, kam tuto úvahu teritoriálně umístíme. Momentální vření kolem ceny Nike nás přivedlo k zamyšlení se nad tím, jak se liší přístup k literárním cenám v Polsku a v České republice. Polskou Nike bychom mohli srovnat s českou Magnesií Literou - přístup jak porotců o udělení ceny rozhodujících, tak samotných autorů a konec konců i čtenářů se však v mnohém liší. Úvahu na téma Polská literární cena lepší české? si můžete přečíst nejen v Literárních novinách č. 36, ale i v našem Zápisníku.

 

Čtoucí Poláci si obvykle stěžují, jak zůstává Nike osamocena a že většina lidí si tak jako tak půjde koupit raději milostnou romanci nebo jiné napínavé, rozuměj lehčí čtivo, než "slavné oceněné" Barańczaka či Różewicze. Pokud si tedy vůbec nějakou knihu koupí. Nářky Poláků je však záhodno tu a tam zlehka korigovat. "Nečtoucích" zřejmě není v Polsku o nic více či méně než jinde v Evropě (podle zjištění Eurobarometru nečte v Evropské unii průměrně 36 % lidí), a pokud jde o literární ceny, snahu jejich organizátorů pěstovat literární kulturu a podporovat mladé talenty bychom my v Čechách často naopak uvítali. Nelze očekávat, že pečlivá propagace "kvalitní literatury" např. deníkem Gazeta Wyborcza, opatrovníkem ceny Nike, zcela převrátí čtenářský vkus, ale může napomoci objektivnější reflexi literární produkce a snad i prosazení skutečně zajímavých a invenčních autorů nejen v domácím kulturním prostředí. Je-li z čeho vybírat - a vybírá-li se zodpovědně a poučeně -, můžeme se na jedenáctého vítěze Nike poprávu těšit. I proto Nike v Polsku přes všechny nářky žije, zatímco Magnesia Litera a jiné ceny v Čechách jen z roku na rok přežívají.

 

K tématu se na stránkách deníku Gazeta Wyborcza vyjádřili i známí polští literární kritici a porotci, včetně např. Stanisława Bereśe - diskusi pod názvem Nagrody literackie na pokuszenie si můžete přečíst zde.

 

Polská literární cena lepší české?

Literárky v síti

 

-mb-

05. 09. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130506 návštěv, dnes zatím 340 (2 online).