NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Za vším hledej ženu

Jan Rokita, jeden z nejvýraznějších představitelů opoziční Občanské platformy, se rozhodl stáhnout se z veřejného politického života, neboť jeho žena Nelly přijala místo poradkyně pro otázky žen v prezidentské kanceláři Lecha Kaczyńského. Cherchez la femme? Nebo je Rokita zkrátka ohleduplným manželem, který nechce vrhat špatné světlo případných pochybností na slibně nastartovanou kariéru své ženy? Dokonce i pokud by šlo o případnou zástěrku politického ústupu motivovaného vnitřními tahanicemi členů PO, měli bychom před bondovsky galantním provedením dnes již bývalého opozičního lídra smeknout širák. Oba by si však se ženou měli alespoň doma u večeře přiznat, že na právech žen polskému prezidentovi zas až tak příliš nezáleží... O jednoho politického protivníka méně. Nebo je všechno jinak a Polsku začínají potajmu vládnout ženy?

 

Polsko, zmítané vládní krizí, má nového premiéra - Konstantyho Turského. A i za jeho jmenováním stojí svým způsobem manželka. Právě Paulina Turska totiž svolila, aby se Turski, takřka neznámý ekonom a politolog, stal předsedou vlády a pokusil se napravit nedobrou reputaci Poláků v Evropě a politiků doma v Polsku. Avšak jakožto moudrá žena mu dala ultimátum: přežiješ-li ve funkci tři měsíce, postavím si hlavu a s úřadem bude konec. Turski je ostatně prototypem uhlazeného a moudrého politika, z něhož by měl i zmíněný agent 007 radost. Přímo uprostřed dne stráveného létáním na paraglidu byl povolán do Varšavy, kde nabízenou funkci přijal s "omluvou", že i "za měsíc se dá zvládnout spousta dobré práce". Jako uznávaný odborník, nestraník a rozumně přemýšlející člověk má jistě předpoklady pokusit se alespoň ozdravit v Polsku politické klima. Krom toho fešák na paraglidu - na některé otázky ženy poradce (ani poradkyně) nepotřebují.

 

Pokud máte pocit, že je řeč o trochu jiném Polsku, máte do jisté míry pravdu. Nový televizní seriál Ekipa stanice Polsat, který tento čtvrtek divákům poprvé představil premiéra Turského, vyvolává zvláštní pocity. Je ještě zapotřebí vymýšlet si fiktivní politické příběhy, když sama realita zní jako ze špatné grotesky? Seriál z dílny Agnieszky Holland (a její sestry i dcery - že by zase ty ženy?) však nechce být politickou satirou. Chce, slovy své režisérky, přivést Poláky k zamyšlení, k čemu je demokracie vlastně dobrá a jak by měla v polských podmínkách vypadat. Své příznivce si Ekipa jistě najde, ale i přes teroristické útoky a podobná "lákadla" je pravděpodobné, že politická realita současného Polska uhlazeného premiéra Konstantyho a jeho šlechetný boj se škůdci nejrůznějšího druhu snadno převálcuje. Vždyť i premiér Kaczyński se tvářil poměrně vážně, když nabízel místo na své kandidátce "přeběhlíkovi" Rokitovi. Večer budeme u televize držet pěsti Turskému v jeho boji za občanskou společnost a svobodu médií, a ráno půjdeme volit Kaczyńského.

 

Jan Rokita: Rezignuję, trzymajcie się (Gazeta Wyborcza, 15. září 2007)

Webová prezentace seriálu Ekipa

Premiér-paraglidista

 

-mb-

17. 09. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130506 návštěv, dnes zatím 340 (2 online).