NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: Do filmového koutku

Ojczyzny Prywatne

 

„Aby żyć w świecie, trzeba go ustanowić.“ Právě o to se pokoušejí Tadeusz Konwicki, Jan Jakub Kolski a Andrzej Kodratiuk ve svých filmech. Tvoří své vlastní „małe ojczyzny“, ve kterých se rozehrává „jiný“ život v „jiném“ čase s „jinými“ pravidly. Krakovské vydavatelství Rabid vydalo další knihu s filmovou tematikou – Ojczyzny prywatne. Mitologia przestrzeni prywatności w filmach T. Konwickiego, J. J. Kolskiego i A. Kondratiuka. Podle autorky Nataszy Korczakowské právě tito tři režiséři „odnaleźli trzecią drogę poza oferowaną przez ponowoczesny świat alternatywą: globalizacja (płynność, bezgraniczność) – lokalność (marginalizacja)“.

 

Podtitul: Mitologia przestrzeni prywatności w filmach T. Konwickiego, J. J. Kolskiego i A. Kondratiuka

Autor: Natasza Korczarowska

Vydavatelství: Wydawnictwo Rabid

Datum vydání: 2007

Počet stran: 266

Vazba: měkká

Jazyk: polský

ISBN: 978-83-60236-12-3

 

 

Kanał

 

V rámci dvoujazyčné polsko-anglické edice Klasyka Kina – Classics of Cinema vyšla nová kniha Kanał (Wajda`s Kanal) autorů Dona Fredericksena a Marka Hendrykowského. Je to vůbec první monografie filmu Andrzeje Wajdy, od jehož úspěchu v Cannes před padesáti lety se začalo mluvit o Polské filmové škole. Jedná se o podrobnou analýzu, která situuje snímek nejen v kontextu polské kinematografie, ale hledá pro něj místo i v té světové. Ve zvláštních kapitolách se Hendrykowski zabývá recepcí filmu v Polsku a v zahraničí a uměleckou a filmovou inspirací autorů snímku. Don Fredericksen doplnil svou analýzu fotkami a podrobnou bibliografií. V úvodu Andrzej Wajda zdůrazňuje, „że obaj autorzy zaproponowali bardzo współczesne odczytanie filmu, który wciąż nabiera zaskakującej aktualności”.

 

Autor: Fredericksen Don, Hendrykowski Marek

Vydavatelství: Wydawnictwo Naukowe UAM w Poznaniu

Datum vydání: 08/2007

Počet stran: 122

Vazba: měkká

Jazyk: polský, anglický

Rozměry: 169x209 mm

ISBN: 83-232-1733-5

 

 

Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego

 

Před pár dny se na pultech polských knihkupectví objevilo nové vydání jinak už více než dvacet let staré knihy Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego (I. díl). Tato velmi ceněná encyklopedie světového filmu se konečně dočkala rozšíření některých hesel, doplnění dříve neznámých faktů a hlavně návratu informací, které cenzura odstranila při prvním vydání. Celkem kniha obsahuje skoro 400 hesel věnovaných nejdůležitějším filmům, které vznikly v letech 1913-1949. Každé heslo obsahuje krátký obsah děje, význam, jaký má film v rámci tvorby režiséra a šířeji i v kontextu celé kinematografie. 

 

Další tři svazky (původní vydání) se věnují snímkům z let 1950-1973. Adam Garbacz momentálně připravuje pátý svazek (období 1974-1981), který uvede Wydawnictwo Literackie v roce 2008.

 

Podtitul: Podróż pierwsza 1913-1949

Autor: Adam Garbicz

Vydavatelství: Wydawnictwo Literackie

Datum vydání: 09/2007, druhé vydání

Počet stran: 596

Vazba: pevná

Jazyk: polský

ISBN: 978-83-0804-094-2

 

-hm-

24. 09. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130506 návštěv, dnes zatím 340 (1 online).