NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Vychází polské číslo Literárních novin

Z přebálky Literárních novin č. 40/2007 shlížejí na čtenáře usměvavá dvojčata. Celé číslo je pak věnováno zemi, kde právě dvojčata vládnou - Polsku. Téma v Literárních novinách otevírá shrnutí politického vývoje v zemi po minulých volbách pod názvem Polsko patří dvojčatům z pera Petra Jedličky a Piotra Kucharského. V nedlouhém textu nechybí mimo jiné upozornění na to, co zahraniční pozorovatelé možná neumějí vždy správně interpretovat, že totiž morální obroda společnosti, nedůvěra k Bruselu nebo pocit ohrožení ze strany Německa a Ruska nejsou nepochopitelným anachronismem, jak bychom je možná chtěli vidět, ale aktuálními tématy polských společenských diskusí. I proto autoři svůj text uzavírají konstatováním, že éra dvojčat v Polsku nekončí, „Lech prezidentem zůstává a můžeme si být jisti, že též o Jarosławovi jen tak slýchat nepřestaneme.“

 

Součástí tématu je také rozhovor Petra Jedličky s Katarzynou Dulkovou o důvodech vzniku koalice Práva a spravedlnosti, Ligy polských rodin a Sebeobrany po minulých volbách, o chybách, které tehdy udělala Občanská platforma i o tom, jaká vládní spojenectví lze očekávat v následujících měsících. V podobném duchu jako úvodní materiál je psán text Michaly Benešové Michnik může mít i pravdu, volby však nerozhodne rozebírající zejména kvalitu zpravodajství polské veřejnoprávní televize (TVP) a glosující činnost rydzykovského Radia Maryja. Část tématu věnovanou polské současnosti pak uzavírá článek Patrika Eichlera Polský instalatér v BBC. Jde o mediální sondu do zpravodajství BBC věnovaného migraci Poláků za prací. Mírně odlišná verze textu byla již před časem publikována i zde na Pražské polonistice.

 

Historickou část tématu obstaral text polonisty Rudolfa Vévody Zmařená šance 1956?. Krácená verze doposud nepublikovaného příspěvku z mezinárodní konference Mezi vynuceným přátelstvím a skutečnou solidaritou (Vratislav, 4 až 6. listopadu 2004) je zprávou o československo-polských vztazích tak, jak je viděli v Praze působící polští diplomaté. Kvalitně zpracovaná vědecká stať rozhodně stojí za přečtení. Jejím otištěním Literární noviny navazují na texty věnované polské antisionistické kampani roku 1968 (LtN č. 35/2007) nebo publicistice Jiřího Lederera (LtN 37/2007).

 

-pe-

29. 09. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147156 návštěv, dnes zatím 550 (3 online).