NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: Katyň a další

Włodzimierz Odojewski: Katyń. Milczący, niepokonani

(Twój Styl, Warszawa 2007)

 

Téma Katyně se v Polsku v posledních týdnech vzpomínalo velmi často. Především ve spojení s novým filmem Andrzeje Wajdy. Svou troškou do mlýna přispěl i Włodzimierz Odojewski svým románem Katyń. Milczący, niepokonani. Ostatně zmínka o Wajdově filmu je zde plně na místě: právě Odojewského kniha se původně měla stát předlohou pro scénář, Wajda se však chtěl více soustředit na samotný zločin a nakonec si vybral scénář Andrzeje Mularczyka. Pro Odojewského se nejedná o téma nikterak nové, snad jeho nejznámější kniha Zasypie wszystko, zawieje se ho rovněž dotýká. Wajdovým motivem byla především osobní tragická zkušenost (jeho otec byl jedním ze zavražděných), Odojewského pro změnu nechuť Poláků vracet se smysluplnou diskusí k jednomu z nejbolestnějších okamžiků polské historie. Odojewski si speciálně všímá málo známého faktu - pokusu vytvořit na přelomu let 1945 a 1946 tribunál, který měl usvědčit z katyňského masakru Němce. Tento moment však vytváří jen prvotní inspirativní impuls, na jeho pozadí chce Odojewski románovou formou poukázat na poválečné pokusy o falšování historických faktů. Kniha Katyń. Milczący, niepokonani nyní vychází již ve druhém vydání.

 

Sławomir Mrożek: Uwagi osobiste

(Noir Sur Blanc, Warszawa 2007)

 

"Polak dzisiejszy, a to wiem od polskich felietonistów właśnie, cierpi na utratę czy też nadwątlenie tożsamości. W tym mi brat! Ja również na to cierpię, choć z innych niż on powodów. Ja także już nie wiem, kim jestem i jakie jest moje miejsce w kosmosie, nie wiem nawet, czy kosmos jeszcze istnieje i podejrzewam czasami, że już tylko chaos nami rządzi. Więc pisząc tylko o sobie, nie dla żadnego samorozkochania, lecz po prostu dlatego, że na niczym innym już się nie znam, być może będę mógł się podłączyć do ogólnej, społecznej rozterki." (S. Mrożek: Dziennik powrotu – Kto i o czym).

Sławomir Mrożek, autor i u nás známých her Tango či Emigranti, strávil více než třicet let v emigraci, po návratu do Polska pak přijal nabídku listu Gazeta Wyborcza psát pro ně pravidelné fejetony v rámci cyklu Uwagi osobiste. Mrożkovy fejetony jsou mnohdy netradiční. Mívají podobu krátké povídky, veršované parodie i typicky "mrożkovské" satiry pranýřující mnohé ikony tzv. polskosti. Cenný je i Mrożkův nesentimentální pohled na Polsko zvenčí, nechybí ani fejetony "vzpomínkové". V úvodu právě vydaného knižního souboru Uwagi osobiste se Mrożek symbolicky loučí se svými čtenáři a předpovídá, že jde nejspíše o jeho poslední knihu (od mozkové příhody před pěti lety vydal jen autobiografii Baltazar). I proto je na místě Uwagi osobiste připomenout.

 

Andrzej Wajda: Katyń

(Prószyński i S-ka, Warszawa 2007)

 

Připomeňme Katyň a Andrzeje Wajdu ještě jednou. Speciální album věnované především Wajdovu filmovému zpracování mapuje nejen samotný průběh natáčení, což potěší především filmové nadšence, ale obsahuje také kalendárium katyňského masakru z pera historika Andrzeje K. Kunerta a přetisk řady map či archivních materiálů a dobových dokumentů (z válečných let, ale i z časů PRL-u a tehdejší cenzury na téma Katyň). O filmu hovoří jak samotný Wajda, tak jeho spolupracovníci, přetištěna je tu část filmových dialogů, ale kniha je především bohatým souborem fotografického materiálu – ať už z natáčení, nebo např. z míst exhumace hrobů polských důstojníků.

 

-mb-

01. 10. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147104 návštěv, dnes zatím 498 (3 online).