NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Opepřit vodku

Nebýt kurzovního lístku, nedověděli bychom se o Polsku z českých novin tento týden takřka nic. Takhle alespoň víme, že jeden zlotý se celých sedm dní prodával za přibližně sedm korun třicet haléřů, a můžeme se věnovat skandálům, které podle Hospodářských novin z minulé středy „pepří předvolební Polsko“. V závěru se dostane i na zajímavý rozhovor z česko-polského pomezí.

 

Pondělní deníky vcelku shodně informují, že vůdcem kandidátky Levice a demokratů pro blížící se parlamentní volby se stal bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski. Nezapomínají ale připomenout, že během své víkendové návštěvy Ukrajiny se na jednom z řečnických vystoupení objevil opilý a buď „zděšené hostitele oslovoval plynnou, ale zmatenou ruštinou“ (Právo, 24. září), nebo „zjevně zápolil s ruským, francouzským a hlavně vlastním jazykem“ (Hospodářské noviny, 26. září). Hospodářské noviny pak ve stejném textu uvádějí další mediální skandál. Hlavní roli v něm hraje poradkyně prezidenta pro ženské otázky Nella Rokitová. Žena dlouholetého vůdce Občanské platformy Jana Rokity na záznamu rok staré přednášky říká, že „za komunistů se ženy měly lépe, protože interrupce byly povolené“. Je otázka, proč právě tuto zprávu Hospodářské noviny otiskují a nezabývají se raději pátráním po skutečných důvodech, které Jana Rokitu vedly k odchodu z vysoké politiky. Oficiální důvod, že tím chtěl své ženě otevřít prostor pro rozvoj její kariéry, se nezdá zcela věrohodný. Ve světle obou jakoby-skandálů by spíše stálo za zamyšlení, zda se nejedná o snahu očernit politiky polských opozičních stran ani ne měsíc před parlamentními volbami. Na donedávna propírané výstřelky a extremistické výroky představitelů vlády bratří Kaczyńských jakoby se momentálně zapomnělo.

 

Zatímco Aleksandr Kwaśniewski vyrazil před volbami na Ukrajinu, nynější vůdce Občanské platformy Donald Tusk vyjel do Irska. A ve svém dublinském předvolebním projevu prohlásil, že jeho strana je připravena spolupracovat jak s Právem a spravedlností, tak i Levicí a demokraty. Dublinský předvolební projev polského politika je jasným důkazem, že pracovní migrace je skutečným fenoménem současného Polska.


Ještě dodejme, že podle průzkumu publikovaného deníkem Rzeczpospolita si šedesát procent Poláků přeje, aby v zemi byli během říjnových parlamentních voleb přítomni mezinárodní pozorovatelé.

 

Jako drobnou nepolitickou noticku ještě uveďme, že do soutěže o cenu Oskar za nejlepší zahraniční film nominovali naši severní sousedé nový snímek Andrzeje Wajdy Katyň.


Regionální mutace Mladé fronty DNES pro severní Moravu a Slezsko v sobotu 29. září pod titulkem Nepěstujme nacionalismus! otiskuje rozhovor Petry Sasíkové s předsedou Kongresu Poláků v České republice Józefem Szymeczekem. V textu se hovoří o počtu Poláků žijících mimo hranice Polska, o tom, co polské menšině v Kazachstánu brání v návratu do mateřské země, o fungování polské exilové vlády v Londýně před rokem 1990 anebo o vzájemných česko-polských historických stereotypech. Z týdne novinových zpráv je tento rozhovor k přemýšlení o našich vzájemných vztazích materiálem zřejmě nejpodnětnějším. Zřejmě i proto ho Mladá fronta zařadila jen do jedné ze svých regionálních příloh.

 

Józef Szymeczek: Nepěstujme nacionalismus! (Mladá fronta Dnes, 29. září 2007)

 

-pe-

01. 10. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147103 návštěv, dnes zatím 497 (2 online).