NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Nike: Gottland boduje - prozatím "jen" u čtenářů

Zítra večer se dozvíme jméno letošního držitele prestižní literární ceny Nike. Kdo z finálové sedmičky (M. Janion, W. Myśliwski, J. Pilch, T. Różycki, M. Szczygieł, M. Świetlicki, M. Tulli) nakonec u poroty zaboduje nejvíce, není ani tentokrát snadné předpovědět. Konkurence je tradičně silná, Poláci měli v uplynulém roce opět z čeho vybírat. Krom toho je dobrým zvykem, že porota Nike zasedá až v den předávání ceny. Uvidíme tedy, zda se dočkáme podobného překvapení jako loni, kdy zvítězila Dorota Masłowska a její neortodoxní Šavle královny (Paw królowej, 2005). Už stručný pohled na sedmičku finalistů však naznačuje, že letošní ročník bude přece jen o něco uhlazenější.

 

Jednoho oceněného však známe už dnes. Stal se jím Mariusz Szczygieł, jehož reportážně laděný Gottland (Czarne, Wołowiec 2006) si v neděli odnese cenu čtenářů. O Gottlandu, který získal 28 procent čtenářských hlasů, už jsme na tomto místě psali dostatečně (viz recenze), připoměňme tedy některé z názorů hlasujících čtenářů:

 

Beata Szymków: "Za reporterską przenikliwość, niepozwalającą poprzestać na utartych poglądach i łatwych odpowiedziach i za liryczną mgiełkę spowijającą całość."

 

Katarzyna Mojek: "Więcej się z tej książki dowiedziałam i nauczyłam o Czechach niż ze wszystkich lekcji historii w szkole razem wziętych."

 

Romek: "Zapragnąłem chodzić w butach Baty, wysadzić pomnik Stalina, posłuchać piosenek Marty Kubišowej i sprawdzić, czy w praskich korporacjach równie trudno jest dostać się przed oblicze prezesa, jak w "Zamku" Kafki do gabinetu Burgrabiego. Jednego jestem pewien - będąc Czechem, nie musiałbym słuchać modlitw parlamentu o deszcz."

(zdroj: Gazeta Wyborcza)  

 

Pokud jste nominované tituly neměli šanci přečíst, na webových stránkách listu Gazeta Wyborcza, oficiálního patrona ceny Nike, si můžete alespoň prolistovat jejich stručné "medailonky". Vyhlášení vítěze pak můžete sledovat v přímém přenosu na druhém programu polské veřejnoprávní televize TVP od 19:00. Jak stojí psáno ve statutu ceny, která se snaží dbát o svůj nekomerční profil, slavnostní vyhlášení nesmí být přerušováno ani oddechovými hudebními čísly ani reklamními proslovy sponzorů - možná tedy (alespoň protentokrát) půjde skutečně o knížky a jejich autory.

 

Servis Nike (Gazeta Wyborcza)

 

-mb-

06. 10. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130527 návštěv, dnes zatím 361 (4 online).