NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Filmová přehlídka Současná filmová tvorba – střední Evropa

Jako každý rok, i letos pořádá Maďarské kulturní středisko filmovou přehlídku nových filmů ze střední Evropy. Polsko budou reprezentovat čtyři snímky, z nichž některé jsme měli možnost zhlédnout už dříve na jiných festivalech (např. Z odpadu S. Fabického na letošním Febiofestu).

 

Snímek Bezmezná spravedlivost W. Saniewského vypráví o Michalovi – mladém absolventovi práva, který ale nechce vykonávat své povolání. Otec ho posílá za svým přítelem advokátem, který má Michala přesvědčit. Ten mu vypráví mu o jednom starším procesu, u kterého byl vysloven zvláštní výrok. Michal sám začne pátrat a hledat pravdu, která ho nakonec přiměje k rozhodnutí: stane se advokátem. Film dostal čestné uznání novinářů na festivalu v Gdyni roku 2006.

 

Komparz M. Kwiecińského je ověnčený cenami nejen z Gdyně 2006, ale i Orly 2007. Filmaři z Číny přijeli do Polska natočit film Smutný vítr v rákosí. V malém městě si vybírají Poláky jako statisty právě proto, že podle nich jsou Poláci nejsmutnějším národem. Filmový plac se ale stane místem směšných situací, vzájemného (ne)porozumění a boje o lásku.

 

O filmu Z odpadu jsem na našich stránkách psali už dříve, např. zde. Film byl v minulém roce polským kandidátem na Oscara. Dostal také cenu Paszport „Politiki“ 2006 pro film, „pokazujący moralne wybory młodego Polaka dorastającego we współczesnej rzeczywistości, za wielką wrażliwość artystyczną i społeczną."

 

Posledním, ale českému divákovi asi nejznámějším snímkem bude Náměstí spasitele manželů K. a J. Krauzeových. Film vypráví o těžké situaci mladé rodiny, která „zkrachuje“ a musí se nastěhovat k matce manžela. S každým dnem se objevují nové hádky a nové problémy. Ideální manželství se začíná rozpadat. Jak těžké je bojovat a jak osvobozující je se poddat? Film je nositelem hlavní ceny z festivalu v Gdyni 2006 a v rámci letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se ucházel o Křišťálový glóbus. Kromě této filmové přehlídky máte možnost ho zhlédnout i v rámci jiné: Středoevropský film – putovní přehlídka středoevropských filmů, konkrétně 26. 10. v 18.00 hod v kině Aero.

 

Filmová přehlídka Současná filmová tvorba – střední Evropa proběhne ve dnech 18.-21. října v kinosále Maďarského kulturního střediska, Rytířská 27, Praha 1. Hned jakmile se objeví podrobný program, uveřejníme ho na našich stránkách.


Polské filmy na přehlídce:

Bezmezná spravedlnost (Bezmiar sprawiedliwości, 2006, 127 min.)
Režie: Wiesław Saniewski

Komparz (Statyści, 2006, 119 min.)
Režie: Michał Kwieciński

 

Z odpadu (Z odzysku, 2006, 103 min.)
Režie: Sławomir Fabicki

 

Náměstí Spasitele (Plac Zbawiciela, 2006, 105 min.)
Režie: Krzysztof Krauze a Joanna Kos-Krauze

 

Maďarské kulturní středisko

Více o filmech na portálu filmpolski.pl 

 

 -hm- 

07. 10. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147324 návštěv, dnes zatím 112 (3 online).