NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Havel a Michnik z klobouku

Zájem o to, co se na poli česko-polských mediálních kontaktů urodilo minulý týden, nás tentokrát zavedl až na stránky Hospodářských novin. Těm ve středu 3. října na den šéfoval Václav Havel. Havel a Adam Michnik jsou trochu jako Bolek a Lolek - králíci z klobouku, takže v rámci utužování postdisidentských česko-polských vztahů se Michnik nejdříve nastěhoval do čtvrtečních Hospodářek, a posléze i na pražské Forum 2000. Gazeta Wyborcza se své čtenáře sice chvíli snažila přesvědčit, že Hospodářské noviny jsou progresivním slovenským deníkem, ale glosy svého šéfredaktora zveřejnit neopomněla (4. října). Až bude napříště hlavou Hospodářských novin momentální hradní Václav II., jistě se dozvíme například to, že ani v Polsku se pod vládou dvojčat Kaczyńských globálně neotepluje.

 

Krom toho, že je úsměvné přečíst si obě verze Havlových otázek a Michnikových odpovědí (Pozdrawiam Cię Vaszku serdecznie..., toho jsme v Čechách byli ušetřeni), seznáme, že Havel se neptá na nic zvláště originálního a Michnik odpovídá přesně tak, jak je jeho zvykem. Kdo už dříve zaregistroval Michnikův text Modlitwa o deszcz (Modlitba za déšť, Respekt 32/2007), nudí se. Vcelku solidní, byť letmá sonda do aktuálního polského dění, ale čtenářský trhák asi ne.

 

V píchnutí si do polského kachního hnízda tentokrát duo H&H (Havlovy Hospodářky) předstihly Literární noviny svým číslem věnovaným předvolební situaci v Polsku (1. října). Úvodní stručné shrnutí politického vývoje Polska od posledních voleb před dvěma lety z pera Petra Jedličky a Piotra Kucharského doplňuje rozhovor s polskou politoložkou Katarzynou Dulko. Ve své reflexi současné polské situace a jejího (i dalšího možného) vývoje se zdají být všichni výše zmínění důvěryhodnější než leckteří jiní komentátoři. Je jistě užitečné slyšet z více českých stran, že vláda bratrů Kaczyńských není jen exotickým výstřelkem a vděčným terčem vtipů zahraničních novinářů, ale odrazem uvažování nemalé části polské společnosti, jež je minimálně natolik slabá v kramflecích, že na podobné nehoráznosti slyší. Zároveň - jak pronesl Adam Michnik - "v Polsku je možné vše, i změny k lepšímu", takže ani čeští televizní zpravodajové by neměli usnout na vavřínech s vědomím, že velký polský třesk už je dávno za námi.

 

Polsko však nežije jen politikou. ČTK informovala mj. o tom, že oblíbené sádrové trpaslíky ze stánků i zahrad pomalu vytlačují sádroví oslové a kozy. „Musíme je mít, bez nich to nejde, ale ve skutečnosti se téměř vůbec neprodávají,“ řekl ČTK prodavač keramiky ve varšavské čtvrti Praga. Něčím se zahraniční rubriky zaplácnout musejí... Co se naopak v Polsku prodává, je reportážní kniha Gottland, jejíž autor Mariusz Szczygieł v poslední době hojnou měrou přispívá k vzájemnému kulturnímu sblížení Čechů a Poláků. Poláci ho odměnili čtenářskou cenou Nike, Češi zase tím, že ho konečně proslaví i u nás. Gottland se na českých knižních pultech objeví za pár dní. Tolik telegraficky k Čechopolákům. Pro české investigativní reportéry s uměleckými literárními sklony by se v Polsku také našlo několik soust. Představa, že každý český voják by měl jít povinně např. na film o mnichovské dohodě, by snad ani naši umělecky kreativní ministryni obrany nenapadlo, zato v Polsku zhlédnou všichni vojáci v rámci povinného výcviku Wajdovu filmovou Katyň. ČTK podobné "kulturní vložky" šíří nadšeněji než další a další politické jobovky. "Nenápadné" snahy Lecha Kaczyńského propašovat slavnostní ceremoniál povýšení in memoriam 14 tisíc polských důstojníků zavražděných v Katyni do dní právě skončivšího víkendu (souvislost s datem blížících se voleb je čistě náhodná) pak u nás zaznamenal málokdo, snad s výjimkou Zuzany Křížové v Právu (8. října). Bohužel.

 

A. Michnik: Žijeme v zemi, kde se bojíte zvonku časně ráno (Hospodářské noviny, 4. října 2007)

A. Michnik: Czasy sprzyjają temu co podłe (Gazeta Wyborcza, 4. října 2007)

P. Jedlička - P. Kucharski: Polsko patří dvojčatům (Literární noviny, 1. října 2007)

P. Jedlička - K. Dulko: Lepper a Giertych byli až příliš poctiví (Literární noviny, 1. října 2007)

A. Wajda: Uczcijmy Katyń po wyborach (Gazeta Wyborcza, 5. října 2007)

 

-mb-

08. 10. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130506 návštěv, dnes zatím 340 (1 online).