NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Ke startu připravit…

Volby jsou šťastně za námi, výsledek většinu potěší a teď už je na opozici, aby ukázala, že to dokáže jinak a lépe. Pro přesnost: Právo a Spravedlnost v čele s Jarosławem Kaczyńským odchází, volby vyhrála s desetiprocentním náskokem Občanská platforma Donalda Tuska. Ve funkci i nadále zůstává prezident Lech Kaczyński. Do Sejmu se nedostala kontroverzní a populistická Lepperova Sebeobrana. Zúčastnil se rekordní počet voličů, k účasti vybízely známé osobnosti i lokální občanská sdružení. Tusk za svůj úspěch může možná poděkovat i voličům „nad šedesát“, kterých přišlo nejméně. Vyhrát volby však ještě neznamená sestavit vládu podle svého přání a Donald Tusk tedy nedoběhl do cíle, ale stojí spíš na startovní čáře…

 

Předčasné volby upoutaly pozornost všech velkých českých deníků a zpravodajských portálů, objevilo se i několik článků, které přibližovaly i jiné problémy Polska než jen dilema Kačer nebo Donald. Magdalena Sodomková, nyní zvláštní zpravodajka MF Dnes v Polsku, poukázala na dědictví Giertycha (MFD, 18. 10. 2007). Kromě proslulého sporu o kánon přineslo jeho panování školám řadu změn: uniformy, pomocná výchovná centra, bezpečnostní kamery nebo zákaz mobilních telefonů. Ředitelé polských škol některé z nich uvítali, nakonec si je dokázali přizpůsobit pro své potřeby a teď se spíš bojí, aby nepřišla další radikální reforma. Doufejme, že Občanská platforma nebude pokračovat v honu na čarodějnice a nedojde na odvetná gesta a „protizákony“.

 

Čeští komentátoři, ale i polský tisk, často opakují typický obrázek: moherówki versus utíkající studenti. Podle průzkumů totiž typický volič PiS žije spíše na vesnici, pravidelně chodí do kostela a často je v důchodovém věku (tento reprezentuje babička v mohérovém baretu před kostelem), příznivci OP pak bydlí ve městě, mají vysokoškolské vzdělání a je jim pod čtyřicet. Respekt vyslal své reportéry, Markétu Pilařovou a Matěje Stránského, do tzv. Polska B, do Podlesí na polsko-litevsko-ukrajinské hranici (Respekt 42/2007). V jednom z nejchudších regionů měla Občanská platforma podle všeho málo šancí, kupodivu i tady, alepoň podle předběžných výsledků, se drží v závěsu za PiS. I zde totiž podle reportáže přibývá lidí, kteří se rozhodli zůstat. Lépe řečeno vrátit. Získají zkušenosti a finanční základ pro své podnikání v zahraničí, své nápady realizují už ve „svém“  kraji. Vyrábí domácí sýr nejen pro lokální trh nebo rozjíždí agroturistiku. Mnozí z nich vidí hlavní příčinu úspěchu Ligy polských rodin a PiS v církvi. „Jenže tady je to pořád stejné, kostel je takový úřad, kde ti řeknou, kdy bude ve vesnici zubař, do čeho vložit peníze nebo na co jít do kina, ale pokud se to tady trochu otevře světu, může se to změnit, “ stěžuje si Anna Nietupská pro Respekt. Tady se ovšem dostáváme k hlubšímu a složitějšímu problému, který nemohou vyřešit jedny volby – postkomunistické transformaci Polska. Tou bolestivě prochází i sama církev, hledá nové cesty a způsoby komunikace s věřícími. Za komunismu tvořila skutečnou páteř národa, pomáhala Polákům nejen na jejich duchovní cestě. Dnes se na její roli pozapomíná a mnoho mladých Poláků přiznává, že do kostela chodí jen kvůli rodičům. Změny přichází pomalu a katolická víra musí soutěžit s buddhismem i popovými zpěváky. Donald Tusk teď zdědil i další citlivé téma: vyrovnání se s komunistickou minulostí, kolaborací, donašeči a tajnými agenty. Po zkušenostech s PiS je vidět, že méně znamená více. Méně okázalých gest – více svobody a otevřenosti. Veřejná debata, které by se měli účastnit především vědci a intelektuálové, by měla být vládou podporována, politici by však do ní měli zasahovat jen výjimečně.   

 

Aktuální a přesné informace o volbách - Wybory 2007

 

-lk-

22. 10. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146032 návštěv, dnes zatím 481 (4 online).