NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: Filmový koutek

Do filmu trafiłem przypadkiem. Z Jerzym Stefanem Stawińskim rozmawia Barbara Giza

 

Jerzy Stefan Stawiński je především významný scénárista, ale své schopnosti si vyzkoušel také jako režisér. Nejznámější filmy natočené podle jeho scénáře patří do období Polské filmové školy a Stawiński je právem považován za jejího významného spolutvůrce. Spolupracoval s Andrzejem Munkem (Człowiek na torze, Eroica, Zezowate szczęście), Andrzejem Wajdou (Kanał), Witoldem Lesiewiczem (Dezerter), Aleksandrem Fordem (Krzyżacy) a později také s Kazimierzem Kutzem (Pułkownik Kwiatkowski, Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza).

 

V roce 2006, u příležitosti jeho 85. narozenin, udělala Barbara Giza se Stawińskim několik rozhovorů,  které nyní v knižní podobě vydalo nakladatelství TRIO. Stawiński vypráví o svém životě, vztahu literatury a filmu, polské kinematografii, Varšavě aj. Jako součást publikace vyšel také jeho scénář Jutro idziemy do kina. Text napsal před pěti lety pro TVP a Michał Kwieciński podle něj natočil film, jenž vypráví o osudech třech přátel před vypuknutím druhé světové války.Nakladatelství: TRIO

Počet stran: 225 s.

Vazba: měkká

Formát: 145x205 mm

ISBN: 978-83-7436-124-8

 

 

Iwona Sowińska: Polska muzyka filmowa w latach 1945-1968

 

Polska muzyka filmowa w latach 1945-1968 je první text, který se podrobněji zabývá hudbou v polské kinematografii. Autorka zkoumá nejen to, jaký vliv měla hudba na konkrétní snímek, ale zajímá se i o širší kontext, např. filmovou nebo hudební poetiku, která v daném období dominovala. Kniha se skládá ze dvou částí, dělící čárou je přitom rok 1956, tedy začátek Polské filmové školy, spojený s politickým uvolněním. Autorka, členka Ústavu filmové vědy a mediálních studií Slezské univerzity v Katovicích, se věnuje filmové hudbě soustavně, publikovala například studii Dźwięki i obrazy. O słuchaniu filmów.

 


Nakladatelství: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Počet stran: 302
Formát: 170 x 240 mm
Vazba: měkká

ISBN: 83-226-1600-7

-hm-

23. 10. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131733 návštěv, dnes zatím 403 (4 online).