NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polské dokumenty v Jihlavě. Ozvěny festivalu v Polském institutu

Na letošním Filmovém festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě (23. – 28. 10.) budou promítnuty dva polské filmy.Autora prvního z nich už návštěvníci festivalu dobře znají. Marcin Koszałka, kameraman (Pręgi) a režisér, dostal na loňské přehlídce hlavní cenu v sekci Mezi moři za film Celý den spolu (Cały dzień razem). Letos máme možnost vidět jiný jeho dokument – Smrt s lidskou tváří (Śmierć z ludzką twarzą)..

 

Krematorium v Ostravě. Dokument zaznamenává pohyb mrtvého těla v budově - sklad, kolejnice, pec, urna s číslem. Zaměstnanci hovoří o nakládání s ním bez emocí, neboť jeho proměna v popel je jen technický proces. Český podnik spaluje i polské klienty, což je dobrý obchod pro pohřební služby na obou stranách hranic. Ostatně jen názvy těchto firem (Concordia, Charon) poukazují na eschatologický rozměr smrti, neboť logistika mrtvého těla se řídí výhradně pravidly průmyslu, asepticky zbavující živé těch obtížných věcí. (z oficiální strany festivalu)

 

Mimo soutěžní sekce se pak představí film Na chatě (Działka) režiséra Thierry Paladino, absolventa dokumentárního kurzu Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy, spoluzakladatele filmové společnosti Paladino.

 

Dělnická rodina tráví víkendy na chatě z vlnitého plechu a lepenky. Vlastní starý polský fiat, nemají spravené zuby, chodí v sepraném spodním prádle a navzdory všem příznakům chudoby jsou šťastní v té sváteční mezeře mezi směnou a směnou. (z oficiální strany festivalu)

 

Více informací o projekcích najdete na oficiálních stránkách festivalu.

 

Pokud jste nestihli navštívit festival a polské dokumenty v Jihlavě, máte příležitost  napravit to 6. 11. 2007 od 17.30 v Polském institutu v Praze:

 

Večer polského dokumentu 
 
Existence (Istnienie, 2007, 69 min.), rež. Marcin Koszałka
 
Pronikavý film o nevyhnutelné pomíjivosti, k níž všichni směřujeme. Jeho hrdinou je herec Jerzy Nowak, který hraje sám sebe; snímek se tedy pohybuje na pomezí hraného filmu a dokumentu. Projekt po svém uvedení vyvolal velké kontroverze v médiích: měl totiž zaznamenat umírání, čekání těžce nemocného herce na smrt.
 
Smrt s lidskou tváří (Śmierć z ludzką twarzą, 2006, 69 min.), rež. Marcin Koszałka
 
Krematorium. Lidé, kteří zde pracují, mluví o smrti bez větších emocí. Hovoří o druzích rakví a uren, o procesu kremace. Hrabalovsko-formanovsky laděný dokumentární film o zaměstnancích ostravského krematoria. Umírání dnes patří mezi „nepohodlná“ témata, v Polsku je toto téma navíc poznamenáno tabu a válečnými zkušenostmi.
Po promítání beseda s režisérem

-hm-

23. 10. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131746 návštěv, dnes zatím 416 (2 online).