NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polské stopy na jihlavských plátnech aneb Jaký byl letošní MFDF v Jihlavě?

Když se pár dní před začátkem festivalu konečně objevil program projekcí a já jsem tak zjistila, že budou promítány pouze dva polské filmy, bylo mi to trochu líto. Nehledě na to, že v čase projekce prvního dokumentu jsem měla přednášku v rámci workshopu a ten druhý jsem viděla už na festivalu v Krakově. Poté, co jsem přijela do Jihlavy a trochu lépe si přečetla program, zjistila jsem, že polské filmy jsou zastoupeny v hojném množství, jen se k nim musí člověk probít.

 

V rámci soutěžní sekce Mezi moři byl uveden snímek Smrt s lidskou tváří (Śmierć z ludzką twarzą) M. Koszałky. Pravidelní návštěvníci festivalu tohoto režiséra už znají, loni vyhrál se svým snímkem Celý den spolu (Cały dzień razem) Cenu pro nejlepší středoevropský dokumentární film. Smrt s lidskou tváří je jedním z jeho zatím dvou filmů, které se věnují tematice smrti (druhým je Existence). Režisér přijíždí do českého krematoria a zajímá se o celý proces spálení nebožtíka – od jeho nalíčení a oblečení přes obřad až po samo spálení. Hledá také důvody, proč do krematoria přicházejí celé rodiny na prohlídku. Pro Poláky je samozřejmě kremace nepřípustná a Koszałka tak vchází se svým tématem na tenký led. To se ale týká především druhého filmu tohoto diptychu – Existence. Režisér v něm sleduje krakovského herce J. Nowaka, který se rozhodl po smrti věnovat své tělo na vědecké účely.

 

Mimo soutěžní projekce byl promítnut film režiséra T. Paladino – Na chatě (Na działce). Téměř němý dokument o rodině, která tráví víkend na tzv. działce (zahrádka, na které je malý, letní domek, většinou dřevěný), nás přesvědčuje o tom, že není důležité mít, ale být. Rodina, která je evidentně chudá, si užívá volný víkend bez hádek, v klidu a dobré náladě.

 

Na letošním festivalu jsme měli možnost zúčastnit se oslavy pátého výročí Mistrovské školy filmové režie Andrzeje Wajdy (Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy). V pátek odpoledne prezentovali její studenti v rámci dílny Filmová škola Andrzeje Wajdy své filmy - Za płotem M. Sautera, Na działce T. Paladino, Kredens J. Dammase a Na niebie na ziemi M. Cuskeho. Večer se pak konala všem návštěvníkům festivalu přístupná oslava s rautem a polskou Żubrówkou.

 

Pro novináře, producenty a návštěvníky, kteří si k obyčejné akreditaci dokoupili vstup na East Silver (digitální market filmů), bylo v DKO připraveno 25 počítačů. Na nich měl každý možnost zhlédnout asi 350 filmů z více než 24 zemí, z Polska konkrétně 32 snímků. Mezi nimi např. 52 % R. Skalského, Apteka Pod Orłem K. Miklaszewkého, Istnienie M. Koszałky, Dworzec Gdański Marie Zmarz-Koczanowicz, Lekcja muzyki A. Mankowského, Śmierć z ludzką twarzą M. Koszałky či Na działce T. Paladino.

 

Letos proběhl také již 7. ročník East European Fora (burza námětů), na kterém režiséři a producenti nabízejí své nápady ke koprodukci. Mezi osmi prezentovanými projekty se objevil i film P. Łozińského Chemistry. Režisér si za něj odnesl cenu Zlatý trychtýř, kterou uděluje porota složená ze zahraničních lektorů. Od IDF (Institut dokumentárních filmů) dostal vstup zdarma na nejdůležitější evropský dokumentární trh Sunny Side of the Doc a čeká na něj ještě finanční podpora ze strany evropských televizních stanic. Cenu IDFA (International Documentary Film Festival Amsterdam) udělila Adriek van Nieuwenhuyzen (jedna z lektorů) polskému projektu Na niebie na ziemi režiséra Macieje Cuskeho.

 

Mnou na každé stránce katalogu hledané slovo Poland se objevilo i mezi porotci soutěžní sekce Mezi moři. Jedním z nich byl totiž Arnold Dec, filmový kritik, ředitel filmového festivalu v Sanoku, Letní filmové školy ve Zwierzyńci a od roku 2006 výkonný ředitel mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Křižovatky Evropy v Lublinu.

 

Prokoušeme-li se tedy programem až k těm nic nám neříkajícím stránkám o filmových trzích a dílnách, zjistíme, že Polsko se v Jihlavě prezentuje rok od roku lépe a hlavně více. Pro ty, kteří do Jihlavy nepřijeli, připravil Polský institut dvě projekce v rámci festivalových ozvěn. 6. listopadu 2007 od 17.30 budou v Polském institutu v Praze promítnuty výše zmiňované filmy M. Koszałky – Existence a Smrt s lidskou tváří.

 

Večer polského dokumentu v Polském institutu:
 
Existence (Istnienie, 2007, 69 min.), rež. Marcin Koszałka
Smrt s lidskou tváří (Śmierć z ludzką twarzą, 2006, 69 min.), rež. Marcin Koszałka
 
Po promítání proběhne beseda s režisérem.

 

 

Tiskové zprávy a jiné informace najdete na oficiálních stránkách festivalu

Informace o polských filmech jako vždy na filmpolski.pl

Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

Polský institut

Institut dokumentárních filmů 

 

 -hm-

29. 10. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133263 návštěv, dnes zatím 151 (4 online).