NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Čas na Respekt k Babylonu

Týdeník Respekt v čísle 44/2007 věnuje Polsku dva články. Francouzský politolog Jacques Rupnik ve sloupku na straně 13 upozorňuje, že ohlášená a očekávaná změna polské politiky, pokud jde o vztah k Evropské unii, nemusí být nijak výrazná. Je podle něj důležité nezapomenout „že to byla Platforma, kdo zahájil v Polsku boj proti evropské ústavě pod heslem ‚Nice nebo smrt‘. Tusk má v úmyslu zavést rovnou daň, čímž vznikne středoevropská zóna ‚flat tax‘, která nenadchne země ‚staré Evropy‘ obávající se fiskální konkurence.“ Výhra Občanské platformy je ale podle něj i vzkazem dalším zemím. Politické strany stavějící na eurofobii nemohou dlouhodobě vyhrávat volby v zemích, kterým přistoupení k EU přineslo změny vnímané jako pozitivní.

 

Podle zástupce šéfredaktora týdeníku Fórum a do českých médií často píšícího novináře Tomasze Mackowiaka polské volby vyhrál „Hezky šedý Donald“ (Tusk). Nevyhrál je přitom díky přehršli nápadů, ale proto, že se v přímé konfrontaci s premiérem Jaroslawem Kaczyńským ukázal „jako obyčejný člověk, a díky této normálnosti byl najednou sympatický a důvěryhodný“. Vyprchala už také síla fámy, podle které Tuskův otec koncem druhé světové války dobrovolně vstoupil do německého Wehrmachtu. Tato zpráva přitom společně s dalšími věcmi zapříčinila propad Občanské platformy ve volbách před dvěma lety.

 

V pondělí 29. října vyšlo také nové číslo Babylonu, studentského listu pro seniory. To se Polsku věnuje obsáhleji. Nicolas Maslowski se na straně 3 podepsal pod komentář s titulkem Bude z Donalda kačer?. Článek myšlenkově navazuje na výše zmíněný sloupek J. Rupnika. Maslowski upozorňuje zejména na to, že Právo a spravedlnost, stejně jako Platforma, jsou stranami s programem liberálním – a stejně jako v minulých volbách mezi sebou tedy nesoupeřila strana pravicová se stranou levicovou, ale dvě strany pravicové. V tomto směru tedy výraznější změny polské politiky nelze očekávat. Podle autora se v těchto volbách navíc ustálilo voličstvo Práva a spravedlnosti, zatímco Platformu volili lidé „nikoliv z lásky, ale ze strachu před stylem PiS, před vládnutím Polsku stylem ‚svíčkových bab‘ a před venkovským primitivním patriotismem.“ Na následující straně se nejprve Bára Gregorová pokouší o portrét Tadeusze Rydzyka, ve druhé polovině strany na ni navazuje již zmíněný Tomasz Mackowiak. Na titulkovou otázku „Kde je Polsko?“ odpovídá textem věnovaným úvaze nad proměnami, které v řadách polských elit nastaly v posledních letech. Nynějšími představiteli moci jsou „lidé, kteří během roku 2005 obsadili většinu polských médií.“ Jde o příznivce pravice, které nespojuje náklonnost k bratrům Kaczyńským, ale nikdo jiný nedokázal myšlenky politické pravice uchopit před veřejností lépe, než tito mladí lidé. „Jedná se o třicátníky, čtyřicátníky, kteří vystudovali v osmdesátých a devadesátých letech – lidi, kteří umějí cizí jazyky, vydělávají slušné peníze, cestují.“ Nic z toho jim ale nebrání hledat jasného nepřítele (Michnika, komunisty, kryptokomunisty nebo třeba příznivce islámských teroristů) a negativně se proti němu vymezovat a hájit pravé národní a křesťanské hodnoty. Součástí aktuálního Babylonu je také přetisk básní Jacka Sikory pod názvem Bláto podél Olzy a Ewy Lipské Jetřábí oko na stranách 5 a 6 literární a výtvarné části měsíčníku.

 

Zahraniční týdeníky, alespoň ty, kterými jsme listovali, nechávají tento týden Polsko bez povšimnutí. Čestnou výjimku představuje americký Time, když na straně 55 v rubrice „celosvětový rádce“ otiskuje celostránkovou pozvánku do varšavské Pragy, a to včetně telefonních kontaktů na fotografy, kavárny nebo informační centra.

 

Závěrem dovolte omluvu za takřka třídenní zpoždění v publikaci naší pravidelné rubriky.

 

 

Babylon. Studentský list pro seniory. 

Týdeník Respekt 44/2007 

Týdeník Time

InfoPraga

 

-pe-

31. 10. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130506 návštěv, dnes zatím 340 (1 online).