NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Hospodářská Rzeczpospolita

Před několika dny jsme na našich stránkách avizovali listopadovou debatu Polského institutu o polské volební a povolební situaci. Téma dnešního Mediálního letu je tedy nasnadě. V Polském institutu se 15. listopadu představí zástupci deníku Rzeczpospolita a Hospodářských novin. Která polská témata tedy hýbala mediální realitou zmíněných periodik v uplynulém týdnu?

 

Jarosław Kaczyński stihl podat demisi a otevřít tak cestu vládě Donalda Tuska. Část novinářů se ohlíží zpět za dvouletou vládou Práva a spravedlnosti, část naopak se zaujetím hledí do týdnů a měsíců budoucích. Od Rzeczypospolité bychom možná - na základě poměrně zřetelného předvolebního vymezování se vůči liberálním (a) "michnikovským" kruhům - očekávali bedlivé propírání chyb a vad strany Donaldy Tuska, snad i trochu té nostalgie po sice chybující, ale přesto slibné IV. republice. Řeklo by se, že zcela v duchu "staré dobré" Rzeczypospolité se nese článek Waldemara Kuczyńského ze 31. října nazvaný „Powtórki z kaczyzmu nie będzie“. Jisté sympatie ke konzervativním hodnotám, blízkým i bratrům Kaczyńským, bychom v něm našli. Nicméně, nařknout noviny Pawła Lisického z jednoznačné, nekritické adorace politiky dvojčat Kaczyńských by bylo výsledkem poněkud selektivního pohledu na věc. Kuczyński si uvědomuje podezřelou práci tajných služeb za vlády Jarosława Kaczyńského i místy skřípající obcování se zákony a ústavou. Píše o "studené občanské válce" a "otrávené atmosféře v zemi", kterou vyvolala právě vláda PiS-u, její sugerované přirovnání k autoritářským režimům zní takřka jako ze stránek Gazety Wyborczy, přesto čteme Kuczyńského text trochu bezradně. Právu a spravedlnosti by sice prospěla změna lídra i politického profilu, jenže: bez Jarosława Kaczyńského se klidně obejdeme, ale co se zbývajícími více než 30 % voličů jeho strany, kteří už pro ni podruhé zvedli ruku?

 

Polemiku i uvnitř Rzeczypospolité rozpoutal Tomasz Wołek - další důkaz, že i trochu jiné hlasy než např. Bronisława Wildsteina si lze na jejích stránkách přečíst. Ve svém článku „Miłość i nienawiść“ (28. října) jde Wołek ještě dále než Kuczyński a označuje Kaczyńského vládu takřka za stroj na výrobu nenávisti, pohrdání, agrese i fóbií nejrůznějšího druhu. Sám s nadsázkou glosuje povolební strategii Rzeczypospolité. Oslovit dle svých představ zarytého "antiPiSovce", který vytěží z dané povolební situace co nejvíce (když už to tak dopadlo) a veřejně ukáže na ty, kteří ještě před nedávnem tahali za provázky a nyní by mohli být potenciálním novinářským soustem. Že Rzeczpospolita poslední dobou ubrala ze svého "pisovského" nadšení, je poznat. Jenže její snaha alespoň trochu si napravit reputaci vyznívá někdy dost křečovitě. Wołek nejspíš vcelku trefně charakterizuje vládu PiS-u, byť jeho zkratkovitý apel "Kaczyński je zlo, Tusk přináší dobro a lásku" zní nejen kýčovitě, ale především trochu bezpředmětně. Pro autora (odvolávajícího se i na Vladimíra Holana) je sice možná "láska" zástupným symbolem rázného vykročení antiPiSovskou cestou, ale – stejně jako podobná slova z úst Donalda Tuska – k žádnému důraznému prvnímu kroku nevede. Možná zůstává vidění světa na stránkách Rzeczypospolité přece jen trochu černobílé... Dovětek redakce tento dojem rozhodně nerozptýlí: „Rzeczpospolita” nie boi się żadnych poglądów, publikujemy również teksty, które zawierają nieprawdziwe tezy dotyczące naszej gazety. Jak jest naprawdę, mogą ocenić sami czytelnicy.“

 

Příležitost reagovat si nenechal ujít kmenový publicista Rzeczypospolité Rafał A. Ziemkiewicz (Miłość ci wszystko wybaczy, 31. října). Ten hází Wołka do toho nejhoršího michnikovského pytle a dokazuje, že ne všichni redaktoři Rzeczypospolité pozapomněli na své předvolební názory. Za zmínku stojí jediná věc: výtka, že tolik pozornosti, kolik je věnováno "zlé politice" předchozí vlády, se předvolebním slibům a budoucím konkrétním nápravným krokům Donalda Tuska a Občanské platformy zásadně nedostává. Možná se právě tento fakt ukáže hlavní slabinou polské povolební pohádky (pro mnohé) s prozatímně šťastným koncem. Jen dobro a láska nás nezachrání. Český pokus o zhodnocení volebního vítězství Tuska a Občanské platformy přinesly 29. října Hospodářské noviny. Článek Martina Ehla „Donald Tusk: liberál z gdaňského dvorku“ ve stručnosti nastiňuje úkoly, které před novou vládou stojí, ale dozvíte se také, kde lídr Platformy potkal svou ženu.

 

Hospodářské noviny otiskly 30. října i text Kerry Longhurst, výzkumné pracovnice Francouzského institutu mezinárodních záležitostí, a Marcina Zaborowského, člena Institutu EU pro bezpečnostní studie, nazvaný „Přinese Tusk opravdu změnu? Jak v čem“. Text je věnován zahraniční politice Polska pod vládou Jarosława Kaczyńského a výhledům do budoucna. Přinese Donald Tusk změnu zajímavou i pro nás? Zatímco Kaczyńští reprezentují „do sebe zahleděný a paranoidní svět“, Tuskova Občanská platforma je stranou otevřenou navenek, mající raději Irsko než Bushovy Spojené státy. Ale radikální změna? Dle autorů nikoli. „Jedinou jistotou totiž je, že styl a rétorika se stanou "laskavější" a diplomacie profesionálnější.“ Nejen poměrně rozsáhlé pravomoci prezidenta Lecha Kaczyńského, ale i rusko-německý plynovod opomíjející Polsko nebo hlasovací systém v EU mohou totiž podle autorů článku radikální inovaci polské zahraniční politiky dosti zkomplikovat. Větu „Způsob, jakým se odstupující vláda pustila do prosazování reforem, však naprosto zdiskreditoval důvody, jež k této reformě vedly“ by si však měli v redakci Rzeczypospolité z Hospodářek vystřihnout a pověsit na zeď. Kdyby totiž hájili teze PiS-u (když už je tedy oslovují) alespoň tímto způsobem, dal by se s nimi jako názorovými protivníky vést „mniej więcej“ smysluplný dialog. Nicméně, uvidíme (například) 15. listopadu.

 

Waldemar Kuczyński: Powtórki z kaczyzmu nie będzie (Rzeczpospolita, 31. října 2007)

Tomasz Wołek: Miłość i nienawiść (Rzeczpospolita, 28. října 2007)

Rafał A. Ziemkiewicz: Miłość ci wszystko wybaczy (Rzeczpospolita, 31. října 2007)

Martin Ehl: Donald Tusk - liberál z gdaňského dvorku (Hospodářské noviny, 29. října 2007)

Kerry Longhurst, Marcin Zaborowski: Přinese Tusk opravdu změnu? Jak v čem (Hospodářské noviny, 30. října 2007)

 

-mb-

05. 11. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130308 návštěv, dnes zatím 142 (4 online).