NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Jazyk je virus aneb Prahu ohrožuje bacil polské slam_poetry

Bohdan Piasecki (*1980) se věnuje poezii ze všech možných úhlů: píše o ní doktorskou práci, překládá a samozřejmě ji také aktivně tvoří. Věnuje se tzv. slam poetry, neboli autorskému přednesu vlastních textů. Slamová poezie klade důraz na kontakt s divákem, básníci spolu soutěží v přesně vymezeném časovém limitu. Výstupy hodnotí samo publikum, a to velmi živelně. Slam poetry se narodila v 80.letech v Chicagu, kde bývalý dělník Marc Smith přednesl své poetické texty shromážděným posluchačům. U nás se můžete setkat se slamovou poezií v pražském Roxy nebo na festivalech jako Colours of Ostrava. Bohdan Piasecki předvede své umění během Mezinárodních dní poezie v Praze (12.-19.11.). Spolu s ním se v pátek v Nové síni představí Tomáš Míka, Katalánec Eduard Escoffet a Ingm?ra Balode z Lotyšska.

 

Slam poetry balancuje na hraně mezi poezií, rockovým koncertem a fotbalovým zápasem. Zachraňuje poezii před nudou čítanek a vrací ji publiku. Částečná improvizace při výstupech činí z každého přednesu neopakovatelný originál, který dotváří atmosféra mezi diváky a vzájemná interakce s umělcem. Kdy jste naposledy povzbuzovali svého básníka hlasitým skandováním?

 

A co o Bohdanovi Piaseckém a roli slam poetry v Polsku napsal Leonard Leniuh?


W przeciągu kilku lat Slam opanował całą Amerykę, a zaraz potem trafił do takich państw jak Niemcy, Belgia czy Anglia.
15.03. 2003 Slam miał swoją premierę w Polsce.
Imprezka odbyła się w Starej Prochoffni na warszawskim Nowym Mieście. A to za sprawą Bohdana Piaseckiego, który podobnie jak Marc Smith postanowił zmienić oblicze poezji w naszym kraju. Choć niewątpliwie towarzyszyła temu świadomość, że może być to nie łatwe i nie wiadomo czy slam w Polsce się przyjmie. A to dlatego, że ciągle pokutuje w nas syndrom, że "Słowacki wielkim poetą był" i chyba z tego powodu zjawisko to tak późno dociera do naszego kraju.
Kiedy już statystyczny młody Polak kończy swoją szkolną przygodę z literaturą, nie ma już więcej chęci i ochoty, żeby dobrowolnie sięgnąć po jakikolwiek wiersz. W końcu w okresie edukacji starano się go przekonać poprzez zagrożenie pałą, że "Słowacki wielkim poetą był". Efektem tego poezja w naszym kraju jest postrzegana właśnie w kategoriach romantycznych uniesień tego, co za "miliony cierpi". Jednak biorąc pod uwagę fakt, że znawcy tematu szacują, iż w Polsce jest jakieś 80 tys potencjalnych wierszokletów, a zaledwie tysiąc potencjalnych czytelników, to nasuwa się nieco ironiczne pytanie czy aby "cierpienie za miliony" było u nas ciągle trendy ?
Sprawdźmy...

(Język to wirus, czyli Polskę atakuje bakcyl slam_poetry)

 

Bohdan Piasecki

pátek 16. listopadu v 18.30

Nová síň, Voršilská 3, Praha 1

 

Program Mezinárodních dnů poezie v Praze

„Język to wirus, czyli Polskę atakuje bakcyl slam_poetry“

 

-lk-

14. 11. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130307 návštěv, dnes zatím 141 (3 online).