NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Tadeusz Rożewicz a postesk Tvaru

Rubriku Osobně si ve Tvaru 19/2007 zvolil Petr Motýl k postesku nad vlažnými česko-sousedskými literárními vztahy. Srovnává přitom reakci českých básníků na návštěvu Geryho Snydera na Festivalu spisovatelů v Praze a nedávné vystoupení Tadeusze Rożewicze v Polském institutu. Gery Snyder vzbudil mezi českými básníky velký zájem, proběhla řada osobních setkání i společný výlet do Svatého Jana pod Skalou. O návštěvě T. Rożewicze Motýl píše: „Velmi se mě – osobně – dotklo, že na setkání s ním nepřišli naprosto žádní čeští básníci – z nichž někteří by mohli znát jeho poezii mnohem déle než já –, aby svou přítomností vyjádřili úctu či alespoň pozornost nestoru polských básníků.“ Zatímco vztah Američanů k České (Československé) republice není podle něj víc než zastávkou v exotické zemi, tak Poláci k nám mají blízko staletími středoevropských setkávání a dlouholetou, byť proměňující se společnou hranicí.


Pro ilustraci připojme ještě několik další vět z tohoto sloupku:

„Cesta z české strany Krkonoš na jejich stranu polskou je díky nedostatku touhy ji vykonat mnohem a mnohem delší než cesta z Prahy do San Franciska. Tadeusz Rożewicz do Prahy přijel na zahájení výstavy fotografií, na nichž je právě na polské straně Krkonoš, tedy v daleké a exotické cizině, vypodobněn fotografem Zbigniewem Kulikem. Tadeusz Rożewicz do Krkonoš stále zajíždí, těsně za česko-polskou hranicí ale stále bydlí Olga Tokarczuková, těsně za hranicí polsko-slovenskou Andrzej Stasiuk.

Už v dobách Galczyńského, Tuwima a Broniewského a na české straně Teigeho či Nezvala bylo pro tehdejší české literáty blíž z Prahy do Paříže než do Varšavy nebo Krakova, už tehdy byla cesta přes hřbet Sněžky na polskou stranu cestou, kterou vlastně nejde ujít. Snad jen František Halas po této horské pěšině pár kroků přece jen urazil.“


literární obtýdeník Tvar

-pe-

18. 11. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130308 návštěv, dnes zatím 142 (4 online).